Jak szybko nauczyć się języka?

Nauka języków obcych jest trudna i czasochłonna, że nie wspomnieć o tym, że szalenie kosztowna… Żeby nauczyć się języka potrzeba wielu lat… Poza tym, tylko małe dzieci i osoby młode mają zdolność uczenia się nowego języka, im jesteśmy starsi tym trudniej nam go przyswoić…

Ile razy słyszeliście te brednie? Ile razy sami je powtarzaliście? Innym i przede wszystkim sobie?

Nauka języka nie jest trudna, ani czasochłonna

Twoim celem jest KOMUNIKOWAĆ SIĘ, a nie „znać” język

Nauka komunikatywnego języka obcego zajmuje maksymalnie 6 miesięcy. Mówię Wam to jako osoba, która zna ich sześć, z czego pięcioma posługuje się płynnie na co dzień (polski, angielski, niemiecki, hiszpański i francuski). Nie ma też czegoś takiego jak talent do języków, a nawet jeśli, to pamiętajcie, że stanowić on może co najwyżej 10% sukcesu. Reszta jest zależna od Ciebie.

Jak więc uczyć się języków obcych?

Należy przestać sugerować się tym co ciągle słyszymy – jest to trudne, wymaga czasu i pieniędzy, łatwiej młodym etc. Takie nastawienie powoduje, że nigdy się nie nauczymy. Powtarzaj sobie, że nauka danego języka jest prosta (przecież polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata, a sobie z nim radzisz!), brak czasu i pieniędzy nie stanowi przeszkody – jest zaletą i skoro lepiej radzą sobie z tym dzieci – to będziesz się uczył właśnie w taki sposób – jakbyś znów był dzieckiem. Takie podejście gwarantuje Ci sukces.

sukces

Osobiście uczyłam się języka angielskiego przez 10 lat, ale nadal nie potrafiłam się nim posługiwać, nawet w najprostszy sposób. I to pomimo, że znałam i rozumiałam jego gramatykę na wylot! Wszystko dlatego, że nasz umysł nie przyswaja języka w taki sposób, w jaki uczą nas go szkoły czy nawet prywatni nauczyciele. Dopiero kiedy, zupełnie przypadkiem, zaczęłam obcować w prosty sposób z tym językiem na co dzień (sposoby znajdziesz poniżej), w ciągu 2 miesięcy zaczęłam komunikować się bez żadnego problemu. Co więcej – tę samą metodę zastosowałam z powodzeniem do nauki j. niemieckiego, hiszpańskiego, portugalskiego i teraz- francuskiego. Każdego nowego języka nauczyłam się w stopniu komunikatywnym w ciągu maksymalnie 6 miesięcy (a czasem szybciej). 

Nie wszystko naraz!

Najważniejsza przy dobrej nauce jest kolejność poszczególnych faz. Praktycznie każda szkoła językowa popełnia ten sam karygodny błąd – uczy nas wszystkiego naraz. Czytania, pisania, wymowy i (o zgrozo!) gramatyki.

Naturalna nauka języka składa się z faz. Każda kolejna przychodzi naturalnie i jest wynikiem poprzedniej, dlatego cały proces trwa niesamowicie szybko:
Piramida językowa – zaczynasz od zera (góra) i stopniowo Twoja wiedza na temat języka wzrasta wraz z każdą fazą.
 • Faza Pierwsza – OBSERWACJA. Tworzymy środowisko sprzyjające obserwacji języka w każdy możliwy sposób: seriale/filmy (UWAGA – lepiej oglądać bez napisów rzeczy, które znamy, które już widzieliśmy – w moim przypadku były to seriale „Friends” i „HIMYM”. Muzyka, radio, audiobooki, etc. –absolutnie wszystko co oglądamy i czego słuchamy jest w języku obcym. Serialami i filmami z dubbingiem lub oryginalnymi zastępujemy wszelką rozrywkę. W pracy słuchamy radia, muzyki, a najlepiej podcastów. Obcujemy z językiem tak często jak to tylko możliwe – i koniecznie codziennie. Oczywiście w tej fazie nie rozumiesz jeszcze nic. Ale również ta faza daje najlepsze i najszybsze efekty. Ponieważ obserwujesz – uczysz się jak małe dziecko. Przyswajasz całe frazy i wyrażenia, a nie pojedyncze słowa, jak w szkołach. Uczysz się też gestykulacji, sposobu mówienia, akcentu. W ciągu tygodnia powinieneś zacząć dostrzegać pierwsze efekty. Zaczniesz przypominać sobie proste wyrażenia i będziesz wiedzieć, w jakiej sytuacji ich użyć. Potem lawinowo uczysz się więcej i więcej, a Twój umysł syntezuje poznane – widziane i słyszane w kilku miejscach słowa, wyrażenia. Po około 2 miesiącach rozumiesz co najmniej 50% języka mówionego. Czas na kolejną fazę.
 • Faza Druga – KOMUNIKACJA. Po około 2-3 miesiącach fazy pierwszej możesz przejść do drugiej – komunikacji w języku obcym. Szukaj tzw. tademów, spotkań grup obcokrajowców itp. Stwórz środowisko w którym musisz posługiwać się językiem obcym. I po prostu korzystaj z każdej możliwości aby się komunikować. Nie ma tu drogi na skróty – nie zaczniesz nagle mówić płynnie i bez błędów. Pamiętaj, że uczysz się komunikować, a nie mówić perfekcyjnie i bezbłędnie. Ta faza trwa około 2-3 miesięcy i razem z fazą pierwszą, po około 6 miesiącach doprowadza do dobrego, komunikatywnego posługiwania się językiem. Dalsza nauka nie sprawi Ci już żadnych problemów a wręcz będzie przyjemna. Po tej fazie możesz zacząć uczyć się równolegle kolejnego języka.
 • Faza Trzecia – CZYTANIE I PISANIE. Gdy już nauczymy się podstawowej komunikacji – czas na czytanie i pisanie. Ta faza przychodzi bardzo łatwo – jako że rozumiemy już podstawy języka, bez problemu zrozumiemy język pisany (z wyjątkiem języków z np: innym alfabetem, tu niestety musimy spędzić dzień-dwa na jego naukę). Pisanie jest wynikiem czytania i również przychodzi bardzo łatwo (oczywiście nie unikniemy błędów, ale znów, jak wyżej – próbujemy).
 • Faza Czwarta – GRAMATYKA. Wynik fazy trzeciej. Jeśli język jest bardziej skomplikowany możemy poprzeglądać książki z regułami i się poduczyć typowo podręcznikowo. Tą fazę można całkowicie pominąć jeśli nie potrzebujemy profesjonalnej znajomości języka (a często komunikatywny wystarczy by pracować).
UWAGA – w każdej kolejnej fazie dodajemy nowe rzeczy, kontynuując naukę z fazy wcześniejszej. Np. po fazie pierwszej nie przestajemy oglądać seriali, itp. Po prostu do tego dodajemy spotkania z obcokrajowcami, konwersacje, itp. W kolejnej dodajemy czytanie i pisanie, ale nie przestajemy konwersować, itd.

Dlaczego to działa?

Jak już wspomniałam – standardowy proces nauki kładzie nacisk na wszystkie fazy naraz. Zwykle nawet po kilku latach nauki w szkołach uczeń nadal nie potrafi porozumiewać się w języku obcym. Każda faza jest wynikiem poprzedniej i bez jej znajomości nie ma sensu iść dalej.

Na co Ci znajomość języka pisanego jeśli nie potrafisz wymówić zdania? Na co Ci gramatyka jeśli nie potrafisz zrozumieć tekstu? Taka nauka jest również niesamowicie nudna i zniechęcająca.

Jeśli uczysz się poszczególnych faz, już po miesiącu – dwóch widzisz niesamowite efekty. To bardzo mobilizuje. Nauka staje się fascynującą wędrówką i daje Ci coś czego nie nauczysz się nigdy standardowym sposobem – możliwość ekspresji i komunikacji w zupełnie nowy sposób. To właśnie dlatego języki obce tak bardzo rozwijają osobowość i pewność siebie.

W poniższych widele tłumaczę jak dokładnie działa ta metoda i na co zwracać uwagę podczas nauki:


NAUKA JĘZYKÓW KROK PO KROKU:


Prawdopodobnie spodoba Ci się mój eBook „Jak odnaleźć swój raj”, bo chcesz zobaczyć gdzie może zaprowadzić nauka języków obcych.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

 

31 myśli w temacie “Jak szybko nauczyć się języka?”

 1. Moim zdaniem najlepszym „serialem” na początek jest Świnka Peppa i inne bajki dla dzieci i kreskówki w których dużo mówią. Można zrozumieć o co chodzi i przyswajać nowe słówka. Seriale raczej mnie zniechęcają, chociaż chińskie są nawet ok, niestety po angielsku i niemiecku nie znalazłam jeszcze nic co by mi odpowiadało. A takna marginesie, nie wiem jak ta piramida odnosi się do języków które nie mają alfabetu tylko cały system znaków, jak np. chiński. Na pewno ważne jest żeby dużo słuchać i mówić, ale nie wiem na którym etapie należałoby wprowadzać znaki, bo w zasadzie bez ich znajomości nie da się czytać, a wygląd znaku odnosi się do znaczenia i czasem wymowy, poza tym to język tonalny i znaki w zasadzie ułatwiają naukę. Chociaż podobno są osoby które w ogóle nie uczą się znaków i do pewnego poziomu są w stanie w miarę płynnie posługiwać się tym językiem.

  Polubienie

 2. Dla mnie najważniejsze jest najpierw poznać siebie: swój rodzaj pamięci i ulubione metody uczenia się. Ja np mam bardzo silną pamięć wzrokową i kilku języków nauczyłam się dzięki czytaniu. Powyższy schemat dla mnie nie działa, bo zaczynam od czytania i gramatyki. Wiem, że większość to nudzi, ale ja tak lubię, mogę czytać do poduszki dla rozrywki gramatyki nowych języków. A jak się uczę ze słuchu, to i tak w głowie wizualizuję słowa albo schematy. Problemem wielu kursów nie jest to, że system, który proponują jest zły, ale że stosują jeden dla wszystkich. Ja wolę zacząć od tekstu i gramatyki, a ktoś od filmu i słuchania, kwestia gustu, pamięci i preferencji. Polecam wypróbować różne metody dla różnych języków, jeden można zacząć od filmów, inny od książek, jeszcze inny od podroży. Nie ma jednej idealnej metody dla wszystkich, poza tym co działa z jednym językiem, nie musi z innym. Pozdrawiam, wielojęzyczna lingwistka (and a grammar nerd 😉 ).

  Polubienie

 3. To jeszcze ja się wypowiem – lektor z 25 – letnim stażem nauczania angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i polskiego obcokrajowców, uczę dzieci, młodzież, doroslych. Zawsze słyszę to samo zdanie – chcę się nauczyć mówić w x języku. W takich przypadkach tłumacze swoim studentom, że na początku najważniejsze jest rozumienie, a do tego potrzebne jest osluchanie się z językiem. To jest to, co Ty Katarzyno, radzisz robic w 1 fazie. Zwłaszcza dorosłym trudno uczyć się ” że słuchu”, wszystko chcą zobaczyc, przeczytać. A ja twierdzę, że jeśli nie zrozumiemy naszego rozmówcy to nie ma komunikacji. My możemy powiedzieć coś lepiej lub gorzej, ale jak nie rozumiemy co ktoś do nas mowi to jak się można porozumieć? Zresztą w metidyce znane jest pojęcie ” zanurzenia w języku”, czyli obcowanie z nim na wszystkie możliwe sposoby mnie. Szkoła i nauczyciel, choćby najlepszy, nie nauczy, jeśli sami nie będziemy aktywni.

  Polubienie

 4. Biore sie wlasnie za angielski. Ale jakos sobie nie potrafie wyobrazic nauki w ten sposob jezykow nieeuropejskich np.chinskiego, ktorego mam zamiar sie nauczyc po angielskim.

  Polubienie

 5. Obejrzałem jakże ciekawe i inspirujące wideło 🙂 Jednakże wciąż jestem pełen wątpliwości. Dlatego myślę, że najlepiej będzie jak wcielę w życie wyżej wymienioną metodę. Mam też nadzieję, iż dzięki Tobie nauczę się czegoś nowego. Już wkrótce podzielę się swoimi osiągnięciami w dziedzinie nauki języków obcych. Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Super! Cieszę się i trzymam kciuki. Najważniejsze to po prostu nie myśleć za dużo tylko robić. Musisz się zmusić żeby przez te 2 miesiące nie bić się ze sobą ze nic nie rozumiesz tylko po prostu pozwolić mózgowi chłonąc (podświadomie) nowy język. Powodzenia i dawaj znac’

   Polubienie

   1. Ma się rozumieć, że umysł wszystko chłonie jak gąbka nie ma potrzeby zakuwać wszystkiego na pamięć? Zgadza się? Proszę o odpowiedź, bo jestem już zdezorientowany 🙂

    Polubienie

   2. I ja również trzymam kciuki 🙂 Co więcej, dobrze byłoby gdybyś opisała swoje zmagania z językiem greckim w formie artykułu takiego jak te, w których opisałaś jak nauczyłaś się angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego…

    To byłby świetny przykład tego, że można uczyć się twoją, wspaniałą metodą nie tylko języków z naszym (łacińskim) alfabetem. Szczególnie interesuje mnie część dotycząca czytania.

    Przepraszam za namolność, ale nie sposób nie zaproponować czegoś takiego tak ślicznej i mądrej kobitce 😉

    Polubienie

 6. Nie mam w zwyczaju zadawać wielu pytań, ale pewna kwestia nie daje mi spokoju. Otóż powiedzmy, że uczę się niemieckiego oglądając taki film (którego wcześniej nie widziałem) np. https://youtu.be/YRHbMp3Z9S4 – czy ja, osoba nie znająca nic a nic z tego języka jestem w stanie cokolwiek z tego zrozumieć?
  Nie ukrywam, że mam myślenie nastawiane na „szkolny” sposób na nauki. Jak więc się przestroić, jakieś rady?

  Polubienie

  1. Jeden film nie wystarczy i dużo lepsze efekty dają seriale, gdzie pewne kwestie są powtarzane i sytuacje podobne. Nauka polega na tym że uczymys ię na poziomie emocjonalnym, więc nie zauważamy tego na początku. To widać dopiero po około 2 miesiącach, wcześniej trzeba po prostu ogłądać codziennei i być cierpliwym.

   Polubienie

   1. Dziękuję za udzielenie odpowiedzi 🙂 Ma się rozumieć, że jeśli obejrzę ten sam film wiele razy to na pewno coś zapadnie w moją pamięć, tak?
    Muszę powiedzieć, że na pierwszy rzut oka Twoja metoda wygląda obiecująco. No cóż, nadszedł najwyższy czas, żebym ją wypróbował w praktyce!
    Chociaż z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby wykorzystać ją do nauki wolapiku albo mniej znanych języków, na które raczej nic się nie tłumaczy.
    Trudno mi też zrozumieć w jaki sposób mam się komunikować po owych 2 miesiącach z obcokrajowcami nie znając ani jednego wyrażenia czy słowa.
    Czy mogłabyś rozwiać moje wątpliwości?

    Polubienie

 7. Świetnie opisany sposób jak należy się uczyć danego języka. Jednak uważam, że lepiej chociaż na początku spróbować pouczyć podstaw języka w szkole prywatnej, by poznać nie tylko zasad pisania, czytania ale również gramatyki. Sam tak robiłem jak uczyłem się języka niemiecko, angielskiego, a teraz hiszpańskiego. Super metoda i warto spróbować 😉

  Polubienie

 8. Według mnie nie w każdym języku sie to sprawdzi, bo gdy mamy do czynienia z językiem, którego alfabet jest w 100% inny i na polski nie tłumaczy się filmów w tym języku, wtedy kroku pierwszego nie da się spełnić. Uczę się języka hindi i syngaleskiego i powiem, że jak hindi idzie łatwo bo filmy bollywoodzkie oglądam na okrągło czytając napisy czy nie to co do syngaleskiego jest problem bo nie tłumaczy się prawie nic (muzyki, filmów, seriali) na polski 😦

  Polubienie

  1. W przypadku mniej popularnych języków warto po prostu najpierw angielskiego sie nauczyc a potem drzwi otwarte do tych nie tak znanych języków;)

   Polubienie

 9. Bardzo mądrze napisany post 😉 Z doświadczenia wiem, że uczniowie poddają się przez ślepą wiarę w stereotypy. A prawda jest taka, że jeśli osoba jest uparta i z jakiegoś WAŻNEGO powodu języka się uczy – języki obce, angielski, niemiecki, francuski są do opanowania w ciągu 2-3 miesięcy na wysoki poziom.

  Polubienie

 10. Kurcze wszystko brzmi tak świetnie, ja od 8 miesięcy przebywam w towarzystwie węgrów i naszło mnie na ten węgierski… słucham ich codziennie po kilka godzin, ucze sie sama słówek, muzyki też słucham a po 8 miesiącach dalej prawie NIC nie umiem powiedzieć czy zrozumieć z ich rozmów… Spróbuje faktycznie codziennie może jeden chociaż odcinek serialu albo audiobooka jednak odnoszę wrażenie, że jak ja tych słów NIE zobaczę to się nie mogę nauczyć.
  Tak samo miałam z angielskim – raz byłam na kursie w szkole językowej gdzie uczyliśmy się słówek w sposób, ze nauczyciel najpierw je wymawiał i my musieliśmy potwarzać i powtarzać aż zapamiętaliśmy. Dla mnie to była katorga, dopóki nie zobaczyłam słówa na koniec lekcji zapisanego nie miałam pojęcia co my robimy i mówimy…

  Polubienie

  1. Bo masz myślenie nastawione na „szkolny” sposób nauki. To normalne i każdy tak ma. Ja też tak miałam. Nie mogłam się między innymi dlatego nigdy nauczyć francuskiego , który ma dziwną wymowę.
   Słuchanie samych rozmów nie jest dobrą metodą. Oczywiście dobrze mieć to wokół siebie, ale jako dodatek. Pierwsza faza wymaga czegoś, co znamy i lubimy – muzyki, seriali właśnie, filmów które znamy – ogólnie, czegoś, co oglądamy/słuchamy gdzie mniej więcej wiemy o co chodzi bo już to widzieliśmy np. po polsku – wówczas pracuje dla nas jeden z podstawowych naszych mechanizmów psychologicznych – zwany efektem potwierdzenia – odpowiedzialny właśnie za przyswajanie języka 😀

   Polubienie

 11. brzmi to bardzo sensownie ! chciałabym zacząć. Mieszkam we Wrocławiu, studenci (i nie tylko) często organizują treningi -spotkania – konwersacje w obcym języku 🙂 jednak ciężko mi wyobrazić sobie sytuacje, w której po 3 mcach osłuchania się z językiem ,idę komunikować się do ludzi:) może się odważe !
  Interesujący post 🙂

  Polubienie

 12. Dość ciekawy sposób 🙂 Chociaż zastanawia mnie, czy będzie dobry w przypadku języka japońskiego, który jest dość specyficzny, a kusi mnie, aby się go nauczyć 😀

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s