Karnawałowe szaleństwo na Karaibach

 Lubicie Tłusty Czwartek? Co byście powiedzieli, gdyby był dniem wolnym, trwał 2 doby i polegał nie tylko na pałaszowaniu pączków ale też na ulicznych tańcach, imprezach i paradach?

Na Karaibach tak właśnie wygląda świętowanie tej tłustej tradycji. Oficjalnie są aż 4 (!) dni świętowania: Tłusta Niedziela, Poniedziałek, Wtorek i Środa. Tłusty Wtorek i Tłusta Środa – te dni są tutaj obchodzone jako finalne, najważniejsze świętowanie karnawału w głównych miastach. Całodniowe parady, muzyka i tańce. Pączki to tylko dodatek do karnawałowego szaleństwa.

Ciekawostką jest fakt, że Karaibczycy mają swoją wersję tradycyjnego, znanego nam z dzieciństwa topienia marzanny, które u nas symbolizuje koniec zimy i nadejście wiosny. Tutaj jest to Król Karnawału, zwany Vavalem – wielka, czarno biała, papierowa kukła, symbolizująca wszystkie problemy i niepowodzenia poprzedniego roku. Ostatniego dnia karnawału, w wieczór Tłustej Środy Vaval zostaje spalony, co symbolizuje nowy, lepszy początek i nadzieję na nowy rok.

 

.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

 

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s