Skąd się wzięła nazwa „Karaiby”?

 Nazwę „Karaiby” nadał wyspom Krzysztof Kolumb. W czasie swojej drugiej podróży do Nowego Świata trafił właśnie tam.

Pierwszą wyspą, jaką dostrzeżono była „La Désirade” (fr. „Pożądana” – nazwa nadana przez żeglarzy Kolumba po długiej podróży bez lądu na horyzoncie) należąca dziś terytorialnie do Francji (terytorium Gwadelupy).

Widok na wyspę La Désirade ze wschodniej części Gwadelupy

Na Karaibach natrafił Kolumb na… Karaibów (Carib) – plemienia, które zdominowały te rejony dzięki swoim mistrzowskim zdolnościom w budowaniu floty morskiej. I stąd właśnie wzięła się nazwa „Karaiby” (ang. Caribbean).

Hiszpanie opisali Karaibów jako kanibali, którzy rytualnie zjadają swoich wrogów oraz zmarłych, a w domach przechowują kości. Dziś podważa się tę teorię. Przetrzymywanie kości było wierzeniem, że Bogowie opiekują się szczątkami zmarłych, a tym samym ich potomkami. Portretowanie Karaibów jako kanibali było też w interesie Hiszpanów – mieli od królowej przyzwolenie na zabieranie lądów plemionom, jeśli te praktykowały kanibalizm.

Dziś potomkowie Karaibów silnie walczą z takim portretem ich przodków. Głośne były protesty przeciwko filmowi „Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka”, gdzie ukazano ich właśnie jako kanibali.  Ostatnio orzeczono, że nie ma żadnych dowodów na to, że plemiona karaibskie faktycznie praktykowały kanibalizm.

W 1903 roku Anglia  przyznała natywnym Karaibom, którzy schronili się w trudno dostępnej części Dominiki, terytorium o powierzchnii ok. 15 km2. Zamieszkują je do dziś w liczbie ok. 3 tysięcy.

.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

 

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s