Dlaczego diety nie działają? Jak chudnąć bez głodzenia się?

 Kto próbował, ten wie – zgubić nawet kilka kilogramów nie jest łatwo. Wieczny głód, czasem dodatkowa katorga ćwiczeniami. Nic dziwnego, że tak niewielu wytrzymuje. A ci, którym się uda najczęściej bardzo szybko wracają do starej wagi. Nierzadko kończąc z jeszcze większą nadwagą, niż przed całą męczarnią.

Każdego może to doprowadzić do szaleństwa. Tym bardziej, że wszędzie dookoła mamy wychudzone modelki, panów z sześciopakiem i znajomych, którzy „jedzą co chcą i nie tyją!”.

Dlaczego więc wszelkie diety nie działają (albo działają tylko krótkoterminowo)? Dlaczego schudnąć jest tak cholernie trudno?

Na pewno znasz tę prostą zasadę – tyjesz gdy jesz więcej kalorii, niż potrzebuje Twoje ciało. Ale czy wiesz, ile to dokładnie za dużo? Tak naprawdę, już nawet 5-10% więcej spowoduje poważne tycie w dłuższym okresie czasu. Idąc tym tropem, jedzenie już nawet tylko 10% mniej kalorii powinno powodować chudnięcie. Ale wszyscy wiemy, że tak nie jest. Inaczej nie mielibyśmy epidemii nadwagi.

Nasze ciała nie są dobrze zaprogramowane, aby chudnąć. Z punktu widzenia natury – utrata wagi to śmiertelne zagrożenie. Nasze organizmy mają więc świetne mechanizmy obronne i kiedy tylko nawet minimalnie ograniczysz mu kalorie,  których potrzebuje, cwanie spowolni Twój metabolizm, tak aby nie schudnąć (będziesz mieć np. mniej energii, co dodatkowo zapobiegnie spalaniu tłuszczu), jednocześnie podnosząc Twój apetyt (poprzez odpowiednie hormony). To właśnie dlatego im bardziej restrykcyjna dieta – tym trudniej w niej wytrwać. I im dłużej trwa tym większy apetyt powoduje.

Mówiąc krótko – niezwykle trudno jest jeść mniej kalorii, niż nam potrzeba, nawet z bardzo silną wolą. I właśnie dlatego wszelkie restrykcyjne diety działają krótko, albo (w większości przypadków) nie działają wcale.

Czy jest więc możliwe schudnąć w inny sposób? Najlepiej się przy tym wcale nie męcząc? Nie ograniczając wcale kalorii tylko sam rodzaj pożywienia? Na pewno już o takich dietach słyszeliście, jednak osobiście znam tylko jedną, która faktycznie przynosi efekty – pierwotny sposób żywienia oraz związany z nim styl życia (bo nadwaga to problem wynikający nie tylko z samych kalorii!).

Nie chcę tutaj robić żadnej reklamy, i uważam, że każdy powinien sam szukać idealnej dla siebie diety, ale według mnie jest to najlepsza dieta wyjściowa dla osób, które chcą schudnąć. Nie tylko dlatego, że istnieją naukowe badania potwierdzające jej skuteczność i zbawienny wpływ na cały organizm. Przede wszystkim dlatego, że chudnięcie na tej diecie nie wymaga głodowania.

Według badań dieta pierwotna jest dużo bardziej sycąca niż dieta śródziemnomorska czy diety niskotłuszczowe. Oznacza to, że Twój organizm pozyskuje więcej wartości odżywczych przy mniejszej ilości kalorii, niż w przypadku innych diet. Czyli, mówiąc prosto – najadasz się jedząc mniejsze porcje. Będąc najedzonym, nie odczuwasz głodu. Twój metabolizm nie zwalnia, wręcz odwrotnie – ciało zaczyna mieć dużo więcej energii, która również w naturalny sposób sprawi, że będziesz chciał się ruszać. Wizyta na siłowni, spacer, czy jakakolwiek inna forma ruchu przestanie być obowiązkiem. Stanie się czymś, czego wyczekujesz.

Mdłe, nijakie? To wcale nie problem warzyw tylko Twojego upośledzonego smaku!

Pierwotny styl żywienia pomaga nie tylko osiągnąć odpowiednią wagę, ale również pozbyć się problemów zdrowotnych np.: przy menopauzie, cukrzycy (typu II) czy chorobach autoimmunologicznych. I co najważniejsze – nie wymaga redukcji jedzenia czy liczenia kalorii. Nie wymaga też ograniczania tłuszczu czy węglowodanów, bo w naturalny sposób ogranicza przetworzone produkty (jak cukier i produkty mączne), które powodują niekontrolowane tycie.

Po prostu jesz zdrowe, naturalne, wyjątkowo sycące jedzenie, również to, którego uczono Cię zawsze unikać – jak czerwone mięso czy jajka. A spadek wagi jest jakby efektem ubocznym, nie wymagającym nawet ćwiczeń! To dlatego właśnie tak wiele ludzi pozbyło się nadwagi na zawsze, mimo, że wcześniej wielokrotnie przegrywali stosując inne diety. I co najważniejsze – nie chodzisz głodny, a posiłki sprawiają Ci prawdziwą przyjemność. Zupełnie odwrotnie, niż w przypadku innych diet, które sprawiają, że czujesz się ograniczony i zwyczajnie nieszczęśliwy.

Nadwaga to choroba cywilizacyjna. Praktycznie nie spotykana u dzikich plemion, ani w miejscach, gdzie jeszcze nie dotarły supermarkety. Wiesz, że Coca-Cola, słodycze i Fast-Foody są niezdrowe, ale nie masz pojęcia, że praktycznie każdy produkt, jaki kupujesz w supermarkecie jest dziś dla Twojego ciała trucizną. Nawet warzywa i owoce! Co więcej – większość sztucznych dodatków, polepszaczy smaku i ogólnej chemii w produktach nie musi już nawet być oznaczana na opakowaniach. Nie masz więc praktycznie żadnej kontroli nad tym, co jesz. Cała filozofia diety pierwotnej polega na odwróceniu tej sytuacji. Na zdobyciu wiedzy i kontroli nad Twoim ciałem i zdrowiem.

Co więc zrobić, by wrócić do naturalnej diety, która powoduje spadek wagi i polepszenie naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia? O tym w tym artykule.

Prawdopodobnie spodoba Ci się mój eBook „Jak odnaleźć swój raj”, bo chcesz zobaczyć jak wyglądała moja emigracja na Karaiby.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

 

2 myśli w temacie “Dlaczego diety nie działają? Jak chudnąć bez głodzenia się?”

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s