Jak być szczęśliwym? Szczęście pochodzi nie tylko z naszego wnętrza!

„Szczęście pochodzi z Twojego wnętrza, a nie z zewnątrz” – tego typu hasła zalewają internet, promując bardzo uproszczony obraz rzeczywistości. „Zmień swoje nastawienie, a będziesz szczęśliwy”, „Szczęście to wybór”, etc. Czy to prawda? Czy ludzie szczęśliwi faktycznie po prostu potrafią „wybrać” taki stan?

Istnieją dwa typy szczęścia:

 • chwilowe, spowodowane np: smacznym posiłkiem, wygraną, zakupem nowej rzeczy;
 • trwałe, związane z pozytywną sytuacją życiową i ogólnym stanem psychiczno-fizycznym.
To pierwsze, jak wiemy, szybko mija. Drugie jest właśnie tym, o którym każdy marzy, a tylko nieliczni je „znajdują”.

Pierwszy typ szczęścia, szczęście chwilowe faktycznie można kupić. Nowy ciuch, nowy samochód, nowa gra video. Wyjście do kina, wycieczka na Kubę. Ale zapewniam Cię, że dopóki nie zbudujesz prawdziwie szczęśliwego życia, takie atrakcje i rzeczy materialne będą Cię uszczęśliwiać tylko na chwilę. Twój ogólny, codzienny stan psycho-fizyczny nadal będzie zły. Dlaczego? Bo ten drugi typ szczęścia wymaga nie tylko Twojego nastawienia ale i warunków zewnętrznych.

Ale co to jest ten stan psycho-fizyczny?

Jak sama nazwa wskazuje stan psycho-fizyczny to ogólny stan zarówno Twojego ciała jak i „duszy”. Stany te są ze sobą połączone. Gdy np. coś Cię boli – Twój humor się psuje, gdy czujesz, że masz nadwagę, lub jesteś w jakiś inny sposób niezadowolony ze swojego ciała – jesteś z tego powodu nieszczęśliwy. I odwrotnie – gdy np. żyjesz w ciągłym stresie – Twój organizm częściej choruje.

W skrócie: zły stan psychiczny (codzienny stres, zdenerwowanie, lęk, smutek) powoduje zły stan fizyczny organizmu. I na odwrót: zły stan fizyczny powoduje zły stan psychiczny (humor).

Co ma wpływ na Twój stan psycho-fizyczny?

 1. Otoczenie

To zdecydowanie faktor najsilniej oddziaływujący na nasze życie. To kim się otaczasz (czy raczej to kim się nie otaczasz) ma największy wpływ na Twoje szczęście. Jeśli w Twoim otoczeniu, bliższym lub dalszym, są „ludzie – węże” (określani w psychologii jako socjopaci, psychopaci, narcyzy, osobowości dyssocjalne, paranoiczne, itp) – nie masz szans na trwałe szczęście. Takie osoby wywołują stres i szereg innych zaburzeń u osób, z którymi przebywają. Dopóki nie wyeliminujesz ich całkowicie ze swojego życia – nie masz nawet co myśleć o szczęściu. Będziesz zawsze żyć w stresie.

Przykładem może być szef – furiat. Krytykuje, krzyczy, grozi. Wprowadza atmosferę lęku. Takie osoby powodują zwykle bardzo poważny długotrwały stres w naszym życiu. Są nieprzewidywalne. Nierzadko wywołują u otoczenia objawy stresu pourazowego (np. nie możesz spać bo podświadomie boisz się o pracę, etc).

Niestety nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z nimi, niż całkowita eliminacja takich jednostek z Twojego życia. Psychologia stwierdza dziś jednoznacznie – zaburzenia osobowości typu socjopatia są nieuleczalne. Czasem trudno wykluczyć takie osoby z życia – bo to rodzina, najbliżsi, szefowie. Ale jest to niezbędny i pierwszy krok do prawdziwego szczęścia.

2. Pożywienie

Drugi najważniejszy czynnik w naszym życiu. „Jesteś tym co jesz” – Twoja dieta ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie oraz na Twój umysł. Wiemy już dziś, że samą dietą można dorobić się depresji i samą dietą można się z niej wyleczyć. Wiemy, że inne zaburzenia i choroby psychiczne ulegają poważnym zmianom pod wpływem diety. Ale przede wszystkim – zdrowa i pełnowartościowa dieta to zdrowe i piękne ciało – oraz stała energia nie powodująca ciągłej zmiany nastrojów. Współczesne jedzenie supermarketowe działa niezauważalnie i bardzo wolno, ale skutecznie wykańcza Twoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Przykład – całe życie miewałam bardzo silne zmiany nastrojów. Zdenerwowanie pojawiało się znikąd. Brak koncentracji, rozdrażnienie, migreny. Wszystko zniknęło po przejściu na dietę pierwotną i odstawieniu mąk oraz wszelkich produktów paczkowanych. I gdy tylko wrócę na chwilę do supermarketowego „śmieciowego” jedzenia – ponownie je obserwuję! Dieta ma potężny wpływ na Twoje życie i Twój umysł!

3. Bezpieczeństwo

Trzecim ważnym czynnikiem w naszym życiu jest bezpieczeństwo – poczucie, że nic nam nie grozi. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o brak rabunków. Jest to również szeroko pojęty „spokój psychiczny”. Polska jest niestety krajem, gdzie to bezpieczeństwo jest na bardzo niskim poziomie, a związane jest to z problematycznym systemem sprawiedliwości. Nie czujemy się w Polsce bezpiecznie – nie ufamy władzy, martwimy się o swoją przyszłość. Według mnie właśnie ten czynnik powoduje, że tak wiele osób decyduje się na emigrację z kraju – trwałe szczęście nie jest możliwe bez poczucia bezpieczeństwa. 

Przykład – osoby homoseksualne w Polsce. Nie mogą czuć się bezpiecznie, nie czują się tolerowane. Czy można być szczęśliwym wiecznie się ukrywając lub wystawiając na krytykę, przemoc i publiczne poniżanie?

4. Wolność i możliwości rozwoju

Kolejnym istotnym czynnikiem jest poczucie wolności i związane z nim poczucie, że mamy możliwość rozwoju. Chodzi tu o uczucie, że możemy być kim zapragniemy oraz robić co zapragniemy (pod warunkiem, że nie wyrządzamy tym innym krzywdy). Wolność oznacza też możliwość wyboru – możliwość decydowania o swoim życiu (i związanej z tym odpowiedzialności za swoje decyzje). Człowiek w jakikolwiek sposób zniewolony nie ma szans na trwałe szczęście. 

Przykład – fala kryzysu w Europie (zniewolenie całych narodów przez banki) i związana z nią fala, trwających do dziś samobójstw – oto jak wielkie nieszczęście wywołuje samo pieniężne zniewolenie ludzi poprzez kredyty!

5. Przestrzeń i architektura

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy jak gigantyczny wpływ na nasze samopoczucie mają przestrzenie, w których przebywamy na co dzień. To gdzie mieszkasz, pracujesz, słowem – przebywasz codziennie – ma gigantyczny wpływ na Twoje życie. Przestrzeń może dodawać energii jak i również kompletnie przytłaczać. Może uspokajać jak i stresować. Architektura „w skali człowieka” (czyli małe, spokojne budynki, szerokie ulice i place) – wpływa na nas pozytywnie, natomiast architektura monumentalna, centra miast, wąskie przestrzenie – bardzo negatywnie. Do tego dochodzą jeszcze detale – materiały (lepiej czujemy się w otoczeniu naturalnym – drewno, skóra) niż sztucznym, zimnym (plastik, stal).

Przykład – polskie „blokowiska”, a spokojne osiedle domków jednorodzinnych – gdzie wolałbyś się zgubić po 22?

6. Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest nam potrzebna, aby czuć się zdrowo i dobrze. Paradoksalnie – brak codziennego ruchu i świeżego powietrza bardzo męczy.

Najlepiej można zaobserwować to na przykładzie prac biurowych – po 8 godzinach w pracy ludzie są niezwykle zmęczeni i rzadko mają energię i siłę, żeby coś po niej robić. A przecież w pracy nie robią nic, siedzą przy biurku… Dodatkowo zwykle mają problemy ze snem co jeszcze bardziej potęguje ich „ospałość”.

Dodam, że aktywność fizyczna nie jest czymś, do czego powinniśmy się zmuszać. To powinna być przyjemność i przy odpowiedniej diecie – ochota na ruch pojawia się sama.

7. Klimat i miejsce na Ziemi

To w jakim miejscu na Ziemi żyjemy na również spore znaczenie. Ilość słońca ma niezaprzeczalny wpływ na jakość naszego życia. Słońce jest nam niezbędne dla zdrowia. Najdłużej i najzdrowiej żyjący ludzie na świecie – mieszkańcy tzw. „blue zones” żyją na terenach bardzo nasłonecznionych. To, gdzie przebywamy ma również wielki wpływ na naszą dietę – lokalna, świeża, dostępna przez cały rok żywność nie jest możliwa np. w centrach dużych miast.

Najlepszym przykładem na to jak ważne dla naszego samopoczucia jest to gdzie przebywamy jest fakt, że czytasz aktualnie artykuł na blogu o życiu na Karaibach, a nie na Syberii czy Antarktyce :-).

8. Pasje i praca

Na koniec wspomnę o jeszcze jednym, bardzo ważnym, aczkolwiek bardzo kiepsko rozumianym elemencie szczęśliwego życia. Pasja – to coś o czym często słyszymy. Należy jej szukać, niemalże utożsamiana jest ze szczęściem. A już najlepiej powiązać ją z pracą – wówczas sukces murowany! Na pewno widzieliście hasła „Rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu!”.

W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak jedna konkretna pasja, którą należy znaleźć niczym jakiś skarb. Pasji w życiu można i wręcz należy mieć kilka. I wcale nie jest świetnym pomysłem łączenie jej z pracą. Ludzie, którzy „kochają” to co robią (artyści, graficy, architekci) najczęściej kończą pracując w efekcie tego dużo więcej, nie rozróżniając granicy pomiędzy tym co opłacalne, a tym co mogą zrobić. Sama padłam ofiarą swojej pasji – na szczęście w porę się pozbierałam.

Pasji w życiu posiadam kilka: poznawanie nowych miejsc, kultur i języków, architektura, psychologia, organizacja spotkań i wydarzeń, nauczanie języków… Nie mam jednej konkretnej, najważniejszej. Wszystkie są równie istotne i wszystkie dają mi poczucie spełnienia, poczucie bycia wartościowym członkiem społeczeństwa.

Ludzie często określają pasją swoje hobby: podróże, czytanie, jazda na rowerze… To nie pasje. Pasja to nie zajęcie, to cała tematyka, która powoduje szybsze bicie Twojego serca, w którą się angażujesz i o której poszerzasz swoją wiedzę, bo strasznie Cię ona interesuje. To coś, co sprawia, że zapominasz o całym świecie gdy się tym zajmujesz. Coś co Cię całkowicie pochłania. Pasją nie jest więc samo podróżowanie, ale związane z tym doświadczenia. Nie jest nią samo czytanie książek ale może nią być dana tematyka, np. świat fantasy, RPG.

Jeśli uważasz, że nie masz w życiu pasji – nie przejmuj się, nie są niezbędne do szczęśliwego życia. Aczkolwiek są domeną ludzi szczęśliwych. Według mnie, gdy w naszych życiach pojawiają się wszystkie wymienione wyżej elementy, pasje „znajdują się” same bo mamy na nie czas, siły i energię.

Jak widać – szczęście chwilowe można kupić, ale szczęście trwałe wymaga zrozumienia naszej natury oraz naszych świadomych wyborów polepszających nasze warunki życia. Szczęście chwilowe to jeden malutki bardzo ulotny element życia, szczęście trwałe to setki mniejszych i większych elementów, które razem tworzą bardzo stabilne, pozytywne środowisko życia.

Jeśli je posiadasz, problemy, które się pojawiają są tylko kolejnym małym elementem i łatwo sobie z nimi poradzić. Dlatego właśnie ludzie prawdziwie szczęśliwi nie przejmują się krytyką czy niepowodzeniami, bo ich życie opiera się na solidnych filarach, takich jak pomocni i wspierający najbliżsi, bezpieczne otoczenie, wolność w decydowaniu o swoim życiu, itd.

Szczęście nie pochodzi więc tylko z naszego wnętrza. Pochodzi również z zewnątrz, z naszego bliższego i dalszego otoczenia. Wszystko, co Cię otacza ma wpływ na Twoje życie. Masz prawo decydować, dla kogo robisz w nim miejsce, gdzie żyjesz, co jesz, jakie życie prowadzisz, gdzie i jak pracujesz. Wykorzystaj to.

Prawdopodobnie spodoba Ci się mój eBook „Jak odnaleźć swój raj”, bo chcesz zobaczyć jak wyglądała moja emigracja na Karaiby.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

4 myśli w temacie “Jak być szczęśliwym? Szczęście pochodzi nie tylko z naszego wnętrza!”

 1. Geniusz , czytam już 10 artykuł i nie mogę sie nadziwić, mam nadzieję,że nie jestes samotna jak większość geniuszy, niebywałe ja do tej wiedzy dochodzilem 10 lat a tu wsztystko skompensowane…i z tak wielu dziedzin życia…gratuluję!Szok pozytywny ,że jest ktoś taki fajny i mądry.

  Polubienie

 2. Nie mogę oderwać się od czytania Twojego bloga. Jestem Tobą zachwycona. Podziwiam Cię za to, że miałaś tyle odwagi na zmianę swojego życia o 180 stopni. Ech! Rozmarzyłam się 🙂

  Polubienie

 3. Mogłabym Cię „jeść” łyżkami. 🙂 Będę podążać drogą, którą Ty idziesz bo jest mi z nią po drodze. Dobrze, że nie jestem mężczyzną bo Twój chłopak miałby konkurencję. 😉 pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s