Geografia i kultura

Karaiby to grupa wysp położona między Atlantykiem i Morzem Karaibskim. Dzielą się na:
  • Antyle Wielkie -Kuba, Haiti-Dominikana, Jamajka, Portoryko
  • Antyle Małe – pozostałe, dużo mniejsze wysepki położone na południu.

Jeden wielki mix

Kultura karaibska to mieszanka kultury afrykańskiej i europejskiej (głównie brytyjskiej, hiszpańskiej i francuskiej) oraz amerykańskiej. Przeważa ludność afrykańska i latynoska a językiem rodowitym jest kreolski.

Dziewiczo pięknie

Krajobraz wysp to przede wszystkim dziewicza przyroda. Miasta są małe i bardzo chaotyczne. Charakterystyczna dla Karaibów jest architektura drewniana, nierzadko z fantastycznymi detalami. Dominuje styl kolonialny.

Kuchnia

Prawdziwa mieszanka smaków. Rzadko jada się tu popularne w Europie ziemniaki, zamiast nich mamy do wyboru aromatyzowany ryż, platany (odmiana banana), tzw. ziemniaki słodkie (sweet potatoes) lub nawet owoce jak abricot które jada się z grilowanym kawałkiem mięsa (najczęściej kurczak lub lokalna świeża ryba). Akompaniamentem dań są tu zawsze zdrowe świeże warzywa. Karaiby słyną z przypraw, przede wszystkim odmiany papryki, lekko ostrej, z której wykonuje się znany tu sos do mięs o niepowtarzalnym aromacie.

Więcej o kuchni karaibskiej możecie poczytać tutaj.

Ti’ Punch – popularny aperitif: rum, limonka i cukier trzcinowy

Rum

Karaiby to ojczyzna rumu. Pija się go tu jako aperitif lub jako składnik popularnych pączów, przygotowywanych ze świeżych owoców. Popularniesze są tu rumy 50- i 60-procentowe, przez co drinki bywają naprawdę mocne.

Baw się i tańcz!

Weekendy to czas ulicznych targów, które służą nie tylko zakupom świeżej lokalnej żywności ale przede wszystkim społecznej rozrywce. Mniejsze miasta organizują również tzw. targi wieczorne w wybrany dzień tygodnia. Jest to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych i świetna okazja do zakupu pamiątek.

Wyspy Karaibskie to także kolebka bogatej i różnorodnej kultury muzycznej. Tańczy się tu absolutnie wszystko, od tańca klasycznego po gorącą sambę. Ilość muzyków również jest tu olbrzymia, praktycznie codziennie można spotkać na ulicach lub w restauracjach grające na żywo kapele.

Klimat sprzyja tu także wszelkim sportom – najpopularniejsze to piłka nożna i siatkówka. Bardzo popularny jest tu również tenis ziemny oraz sporty wodne. Standardem są, organizowane lokalnie turnieje piłki nożnej i siatkówki, które służą społecznej zabawie. Mieszkańcy Karaibów kochają bowiem korzystać z życia w każdej formie.


Szczegółowe informacje na temat życia na Karaibach znajdziesz w e-booku:

Kierunek Karaiby

.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

Jeden komentarz na temat “Geografia i kultura”

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s