Jak pisać CV? Wyróżnij się z tłumu!

Dwa podstawowe czynniki wpływają na to czy dostaniesz daną pracę. Jednym są oczywiście Twoje kwalifikacje, drugim to jak je zaprezentujesz. Dobre CV jest jak dobra reklama. Stworzenie go nie jest proste. Nie chodzi tylko o jego wygląd ani też tylko o jego zawartość.

Większość sądzi, że dobre CV powinno być jak najobszerniejsze – pełne osiągnięć i doświadczenia. Nic bardziej mylnego. Dobre CV to takie które jest proste i przejrzyste, które zwraca na siebie uwagę bo jest łatwe do przeczytania. Tak samo jak dobra reklama to taka, która jest minimalnie krótka ale sprawia, że zapamiętujemy produkt.

cv 2

Zanim zaczniesz

Poświęć chwilę na określenie 3-6 swoich najsilniejszych punktów. Może to być wszystko i niekoniecznie musi być związane bezpośrednio z Twoim zawodem. W czym jesteś naprawdę dobry? Może w nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi? Może w obsłudze jakiegoś programu? A może w organizacji samej pracy? Lepiej pracujesz samemu czy w zespole? Itp. Jeśli ciężko Ci to określić pomyśl o sytuacjach, w których inni proszą Cię o pomoc. Często nawet sami nie zdajemy sobie sprawy, jakie mamy zdolności. Zapytaj o to innych.

Dla przykładu moje najsilniejsze punkty, które określam w swoim CV to:
  • komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • umiejętność zarządzania zespołem i motywowania innych
  • bardzo dobrze opanowany rysunek odręczny
  • doskonała znajomość programu ArchiCAD
  • wysoko rozwinięta wyobraźnia
  • analityczny umysł
  • zdolność opanowania i szybkiego radzenia sobie z problemami w sytuacjach stresowych

Układ strony

Poniżej widzicie przykładowe CV, które stworzyłam aby zademonstrować, że wcale nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia, żeby wyglądało ono profesjonalnie i wyróżniało się:

example-cv

Wystarczy jedno spojrzenie na powyższe CV aby znaleźć wszystkie ważne informacje. Nawet bez zagłębiania się w szczegóły jesteśmy w stanie ocenić, ile dana osoba ma doświadczenia, jakie są jej silne punkty i czy ma potrzebną edukację.

W mojej osobistej opinii dobre CV powinno zajmować tylko jedną stronę A4. Nawet w moim własnym CV wolę pominąć część doświadczenia zawodowego, niż złamać tą regułę. Jednostronne CV jest proste i przejrzyste. Dwie czy więcej stron naraża Cię też na to, że któraś kartka zawieruszy się pracodawcy (zdarzyło mi się to widzieć!).

Pomyśl o tym tak: masz jedną stronę A4, aby się zaprezentować. Wybierz tylko najważniejsze informacje i wybierz je mądrze. Jeśli zawartość Twojego CV faktycznie wymaga 2 lub więcej stron – postaraj się, by wszystkie były przejrzyste, zawierały nagłówki z Twoimi danymi i numerację.

Kolory

Możesz naturalnie ich użyć, i nawet to zalecam, ale całość ma wyglądać schludnie i prosto. Pamiętaj, że Twoje CV będzie kopiowane i drukowane, więc musi przede wszystkim wyglądać dobrze w czerni i bieli. Kolor jest tylko bonusem.

Zawartość

Nie ma tak naprawdę jednego sprawdzonego sposobu na podanie informacji w CV. Użyj swojego instynktu. W przykładzie powyżej umiejętności umiejscowione są na samej górze. Nie jest to żadnym błędem. Możesz uporządkować informacje jak Ci się podoba. To ty decydujesz co chcesz wyróżnić i w jaki sposób.

cv 3

Wiele osób wyszczególnia znajomość programów poprzez podanie ich nazw. Zawsze uszczegóławiaj jak dobrze znasz te programy. Możesz to zrobić jak w przykładzie powyżej (pisząc np: znajomość dobra, średnia, podstawowa) lub użyć grafiki by to zademonstrować (osobiście używam 10 stopniowej skali w moim CV). To samo tyczy się języków obcych.

Twoje dane osobowe powinny zawierać numer telefoniczny, email, wiek oraz narodowość. Podawanie innych informacji nie jest zawsze konieczne. Jeśli np. aplikujesz na posadę za granicą, nie podawaj swojego polskiego adresu. Pracodawcy nie są skłonni zatrudniać osoby spoza swojego miasta. Jeśli posiadasz swoją stronę www, koniecznie ją podaj. Robi to bardzo dobre wrażenie i wielu młodych pracodawców woli przeglądać strony w internecie niż drukować Twoje portfolio.

Najważniejszą częścią Twojego CV jest zawsze Twoje doświadczenie zawodowe. Wiele osób umiejscawia je za edukacją. Zawsze umieszczaj je na górze lub pośrodku CV i pamiętaj, żeby było przejrzyste. Jak widzisz w przykładzie powyżej, ten pan nie ma zbyt dużego doświadczenia, jednak jego CV nadal wygląda interesująco – doświadczenie zajmuje większość miejsca. Jest też łatwe do przejrzenia. Zawsze podawaj nazwy firm, miast i państw oraz daty oddzielnie od reszty. W opisie doświadczenia zawodowego podaj w punktach czym się zajmowałeś. Jeśli masz dużo doświadczenia skup się tylko na najważniejszych rzeczach. Powinny to być krótkie hasła, i kluczowe słowa.

Edukacja i hobby to rzeczy, które pracodawca sprawdza zwykle na sam koniec. Nikt nie zwróci na nie uwagi jeśli reszta nie będzie interesująca. Hobby to miejsce gdzie powinieneś pokazać jaką jesteś osobą. Jeśli lubisz dłubać przy motocyklach – napisz to! Im bardziej oryginalne hobby tym lepiej dla Ciebie. Zawsze istnieje szansa, że pracodawca też jest np. fanem Cross-Fitu. Możesz tu zabłysnąć, co prawda nie na profesjonalnym poziomie, ale jednak mimo wszystko możesz zdobyć dodatkowe punkty.

Fotografia

Nie musisz jej załączać, ale wiele krajów, w tym Polska preferuje CV „z twarzą”. Wiele osób myśli, że dobre zdjęcie to takie na którym wyglądają poważnie, lub biznesowo. Niestety nie. Tego typu zdjęcia są zwyczajnie nudne. Dobra fotografia to taka, na której wyglądasz naturalnie, z lekkim uśmiechem. Nie ma też nic złego w łamaniu stereotypów i załączeniu np. zdjęcia poziomego.

Fotor_142083217940941

Rodzaj i nazwa pliku

To, w jakim programie zrobisz swoje CV nie ma znaczenia – ważne, aby został popranie zapisany w formacie PDF. Jest to dziś standard dla wszystkich dokumentów (błędem jest wysyłanie CV w formacie DOC – chyba, że ktoś o taki prosi). Zwróć również uwagę na nazwę pliku – nie może to być po prostu CV.pdf. Najlepiej podaj swoje pełne imię i nazwisko (bez polskich liter jeśli wysyłasz CV za granicę), lub pierwszą literę imienia+nazwisko: A.Examplename.pdf. Dzięki temu pracodawca będzie mógł szybko odszukać Twoje CV na swoim komputerze.

Czy sam byś siebie zatrudnił?

Kiedy skończysz pisanie swojego CV, spojrz na nie z innej perspektywy – wyobraź sobie, że to ty jesteś pracodawcą. Czy jest ono dość proste? Czy wygląda przejrzyście? Czy Twoje silne punkty są widoczne? Nie bój się poprosić o pomoc znajomych – każda krytyka jest cenna.


Prawdopodobnie spodoba Ci się mój eBook „Jak odnaleźć swój raj”, bo chcesz zobaczyć jak wyglądała moja emigracja na Karaiby.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

2 myśli w temacie “Jak pisać CV? Wyróżnij się z tłumu!”

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s