Jak zachowywać się na rozmowie o pracę? Spraw, by pracodawca myślał, że chce Cię zatrudnić!

Największym blędem jaki można popełnić na interview jest nie zadawanie pracodawcy żadnych pytań i nie określanie swoich oczekiwań. I większość ludzi tego nie robi. Sprawia to, że automatycznie jesteś na podrzędnej pozycji.

Zadawanie pytań dotyczących firmy i samej posady pokazuje, że nie jesteś tylko kolejną osobą, która ubiega się o pracę. Pokazuje pewność siebie, zainteresowanie i umiejętność pracy w zespole – cechy, które są bardzo wysoko cenione w każdej dziedzinie.

work 2

Pytania należy przygotować wcześniej i powinny one naturalnie dotyczyć danej firmy oraz pozycji.
Oto kilka pytań, które sama stosuję na każdym interview:
  • Czy może Pan/i opisać atmosferę panującą w firmie oraz jakie zasady należy tu respektować? To świetne pytanie na początek. Pozwoli przenieść uwagę na pracodawcę i przygotuje go na kolejne pytania. Dowiesz się dzięki niemu również czy pasujesz do danego miejsca.

team

  • Jak wygląda typowy dzień w firmie? Z kim będę pracować? To pytanie może się wydawać błahe, ale dowiesz się z niego czego dokładnie oczekuje od ciebie pracodawca oraz jak zarządzana jest firma.
  • Czy jest to nowa/dodatkowa posada czy też mam zastąpić kogoś, kto pracował tu wcześniej (i jeśli tak to dlaczego?)? To pytanie pozwoli ci określić sytuację panującą w firmie oraz poinformuje cię o ewentualnych problemach (np: dlaczego poprzednia osoba odeszła?). Dowiesz się jakie warunki i hierarchia panują w firmie. Uważaj na pracodawców, którzy często zmieniają pracowników!
  • Jak wyobraża sobie Pan/i przyszłość firmy? Gdzie widzi mnie Pan/i za 1, 5, 10 lat? To pytanie pokazuje nie tylko, że jesteś zainteresowany czynnym zaangażowaniem się w sukces firmy, dowiesz się również jaka jest jej strategia na przyszłość. Bardzo ważne jest jak pracodawca kieruje firmą i dokąd ona zmierza, zwłaszcza jeśli startujesz z najniższej pozycji.

career

  • Jakie będą moje zadania w czasie pierwszych tygodni/miesięcy? Nikt nigdy nie zadaje takich pytań. Zrobisz nim bardzo dobre wrażenie. Pokazuje ono, że jesteś dobrze zorganizowany i chętny do nauki.
  • Jak długo jest Pan/i związany/a z firmą? Dlaczego pracuje Pan/i właśnie tu? To pytanie kompletnie zwali z nóg pracodawcę – nigdy nie są na nie przygotowani. Wiele dowiesz się z ich reakcji. Stawia ich to bowiem w kompletnie nowej pozycji – muszą być szczerzy ale jednocześnie będą chcieli zachwalać firmę i pozycję. Dokładnie obserwuj jak odpowiadają.
Po tych (i wielu innych jeśli chcesz) pytaniach pracodawca znajdzie się w dość nowej dla niego sytuacji – będzie miał wrażenie, że to on przekonuje Ciebie, żebyś zgodził się u niego pracować. Pozostaw go w takim przeświadczeniu dodając ostatnie, bardzo ważne pytanie:
  • Kiedy podejmie Pan/i ostateczną decyzję? Do kiedy będę musiał ewentualnie poinformować czy akceptuję Państwa ofertę? Nawet jeśli nie masz żadnych innych opcji na horyzoncie – to pytanie spowoduje, że będą myśleli, że właśnie tak jest. Masz takie samo prawo do przemyślenia ich oferty jak oni Twojej. To pytanie sprawi, że kontrola pozostanie w Twoich rękach.

thinking

Oczywiście powyższe pytania nie zagwarantują Ci każdej pracy (niektóre po prostu nie są dla Ciebie, zaakceptuj to), ale zdecydowanie pozostawią potężne wrażenie na przeprowadzającym rozmowę i sprawią, że zostaniesz zapamiętany. Nie bój się również zakomunikować swoich żądań (więcej urlopu, inne godziny pracy jeśli np masz małe dziecko które musisz odbierać o 17:00, etc). To demonstruje pewność siebie i szczerość – dwie cechy, które są bardzo poważane w każdej pracy.

I na koniec – po każdym interview nie dziękuj za rozmowę ani za „szansę” – podziękuj za poświęcony Ci czas. Zademonstruje to nie tylko szacunek do pracodawców ale przede wszystkim pozostawi ich w przeświadczeniu, że podjęli wysiłek, aby to właśnie Ciebie zatrudnić.

.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s