Opieka medyczna na Karaibach

System opieki medycznej na Karaibach (tak jak w całej Francji) jest dość skomplikowany, jakość nie odbiega jednak od standardów europejskich.

Na Karaibach funkcjonują duże szpitale (na Gwadelupie jeden nowy w stolicy Basse Terre i starszy w Pointe-à-Pitre) oraz prywatne kliniki, czasem nawet bardzo luksusowe i z najnowocześniejszym sprzętem.

Nowoczesny szpital w Basse Terre na Gwadelupie
Nowoczesny szpital w Basse Terre na Gwadelupie

Ale sam system ubezpieczeń jest dość dziwny. Gdy idziesz do lekarza musisz sam zapłacić ze swojej kieszeni za wizytę, a fundusz zdrowia zwraca Ci kwotę na konto. Wszystko odbywa się błyskawicznie, jeśli dysponujesz tzw. Carte Vitale. Jest to karta zdrowia, która należy zawsze mieć przy sobie.

Wyrabianie Carte Vitale

Niestety nawet we Francji cały proces przebiega bardzo wolno, czasem nawet 3 miesiące. W tym czasie, jeśli musimy skorzystać z wizyty u lekarza zostanie nam podany druk do wypełnienia, na podstawie którego fundusz zdrowia zwraca pieniądze (ale naturalnie nie od razu).

Na Karaibach wyrobienie Carte Vitale może zająć naprawdę sporo czasu (w moim przypadku aż 6 miesięcy!) z tego względu, że wszystkie dokumenty przesyłane są dodatkowo przez Martynikę do Paryża. Należy się uzbroić w cierpliwość.

Ubezpieczenie prywatne – obowiązkowe

Na podstawie Waszego podstawowego socjalnego ubezpieczenia otrzymujecie zwrot jedynie 65% kosztów leczenia (tak, dziwny system). Oznacza to, że resztę pokrywacie zawsze ze swojej kieszeni. W dodatku te 65% obliczane jest od standardowych cen, które przyjmuje się we Francji – np. wizyta u lekarza ogólnego kosztuje wg. funduszu zdrowia 30€ (oddane Wam zostanie 19,5€), natomiast ceny wizyt zaczynają się zwykle od 40€. Oznacza to że sami zapłacicie za nią aż 20,5€.

Aby więc posiadać pełne ubezpieczenie należy wykupić dodatkowo ubezpieczenie prywatne, zwane tu „Mutuel”. Niektórzy pracodawcy sami proponują Wam opłacanie połowy proponowanego przez nich mutuel (cała firma korzysta z usług jednej konkretnej firmy i tym samym otrzymuje rabat). Jako rodzina ubezpieczając się w jednej firmie również otrzymacie zniżki. Firm jest multum i każda ma swoją ofertę i swoje ceny (od ok. 17-50€ za pakiet podstawowy, do nawet 180-200€ za pełny pakiet, pokrywający absolutnie wszystko).

Jeśli chodzi o zwrot kosztów lekarstw to jest to dokładnie ten sam system. Fundusz opłaci Wam 65%, resztę – Wasze prywatne ubezpieczenie.

Osobiście nie korzystam praktycznie w ogóle z opieki medycznej, więc opłacam minimalną kwotę Mutuel, tylko na wypadek nagłej hospitalizacji, itp.

System opieki medycznej we Francji i tym samym na Karaibach jest, jak już wspominałam skomplikowany i poplątany, ale dzięki takim rozwiązaniom każdy ma też możliwość dopasowania kosztów do własnych potrzeb. Gdy będziecie wybierać swoje Mutuel, koniecznie przejrzyjcie wszystkie oferty, bo każda firma kreuje swoje na potrzeby konkretnej grupy klientów i ceny za podobne ubezpieczenie mogą się bardzo drastycznie różnić.


Szczegółowe informacje na temat opieki medycznej na Karaibach znajdziesz w e-booku:

Kierunek Karaiby

.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

2 myśli w temacie “Opieka medyczna na Karaibach”

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s