Edukacja i szkoły na Karaibach

System edukacji na Karaibach nie różni się od systemu francuskiego. Uczęszczanie do szkoły jest przymusem do 16 roku życia (który nie pokrywa się jednak z końcem edukacji). Edukacja jest cztero-etapowa.

System ten jest bardzo podobny do systemu polskiego, tak samo jak poziom nauczania.

Przedszkola

przedszkole

Na Karaibach tak jak we Francji funkcjonują przedszkola publiczne. Zależnie od miejscowości liczba miejsc się waha – jeśli trafimy do takiej, gdzie jest dużo dzieci możemy mieć problem z dostaniem się do takiego przedszkola. Przyjmowane są tylko dzieci 3-letnie i starsze. 

Jeśli nie uda nam się zdobyć miejsca w publicznej placówce lub nasza pociecha jest zbyt młoda pozostają nam przedszkola prywatne. Możemy również skorzystać z pomocy osoby prywatnej, która zajmie się dzieckiem. Warto zainteresować się przedszkolami specjalistycznymi, zwanymi Montessori.

Podstawówka

Trwa 5 lat. Od tego momentu edukacja jest obowiązkowa i trwa 10 lat, do końca kolegium. Dzieci zaczynają tą szkołę w wieku 6 lat (choć możliwe jest zaczęcie wcześniej i później jeśli tak zadecyduje np. psycholog).

szkoła podstawowa
Nauka w szkole podstawowej

Collège

gimnazjum

Polskie gimnazjum, trwa 4 lata. Tu następują profile. Egzaminy końcowe zdaje się z: francuskiego, matematyki, historii i geografii. Koledże dostępne są w prawie każdej miejscowości.

Szkoła średnia / Liceum

liceum
Budynki liceum z internatem

Liceum o konkretnym profilu, szkoła zawodowa lub technikum z praktykami, zwane tu BAC. Wszystkie kończą się maturą (w przypadku szkoły zawodowej zwaną „maturą zawodową”).

Uniwersytet

uniwersytet
Kampus uniwersytetu na Gwadelupie

Wstęp bez egzaminów, selekcja następuje po pierwszym roku. Zwykle dostępne są 1-2 uniwersytety na wyspie. Trafić tu można również na całe rzesze studentów na wymianie, głównie z Niemiec i Austrii jak i osoby robiące tu doktoraty np. z medycyny.

mediateka
Zabutkowy budynek mediateki na Gwadelupie
Ciekawostką jest fakt, że uczniowie szkoły podstawowej mają wolne środy, a uczniowie ogólnie mają także więcej wakacji w czasie roku szkolnego.

Szczegółowe informacje na temat edukacji na Karaibach znajdziesz w e-booku:

Kierunek Karaiby

.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

6 myśli w temacie “Edukacja i szkoły na Karaibach”

 1. Serdecznie dziękujemy za rzetelne informacje, ale przede wszystkim za chęci, czas i zaangażowanie zainwestowane w temat, kosztem każdej sekundy rajskiego życia w pasji.. ..małolat „kleszcz” Nikodem, Justyna i Jarek
  Słoneczny uśmiech dla CatherineSophie 🙂

  Polubienie

 2. Witam, przy okazji tego postu mam pytanie dotyczące kursów albo jakis szkol uzupelniajavyhc.. czy są jakieś możliwości dokrzatalcania się na miejscu?
  pozdrawiam

  Polubienie

  1. Oczywiście. Istnieje cała masa szkół np. muzycznych, językowych, gdzie dzieciaki zapisuje się semestralnie (choć można też jako dorosła osoba uczestniczych w różnych kursach). Mieszczą się głównie w większych miastach, ale można je spotkać wszędzie. Oprócz tego bardzo popularne są tu korepetycje, choć bywają droższe (20-50€ za lekcję)

   Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s