Ciągle popełniam błędy. Dlaczego?

Kilkaset lat temu ludzie myśleli, że Ziemia jest płaska. Że jesteśmy centrum wszechświata, wokół którego krąży słońce. Że istnieją czarownice, które trzeba spalić na stosie. Że kobiety nie mogą głosować, a Afrykanie nie są ludźmi…

Kiedy byłam malutka pytałam mamę dlaczego u nas nie ma lata i słońca, bo wszystkie wakacje spędzałam u dziadków i byłam przekonana, że u nich jest wieczne lato i słońce, podczas gdy u nas jest ciągle zima, szkoła i praca. Kiedy rodzice kupili „malucha”, który miał naklejone na masce 2 czarne paski, myślałam, że tata kupił sportowy samochód i będzie się ścigał. Po pierwszej lekcji angielskiego w podstawówce byłam przekonana, że wystarczy nauczyć się wszystkich słów i można mówić w innym języku. Jakież było moje zdziwienie gdy mama wytłumaczyła mi, że obcy język to nie tylko inaczej brzmiące słowa, ale zupełnie różne konstrukcje zdań i sposoby wyrażania myśli…

Gdy przeprowadzałam się na Karaiby myślałam, że zostanę tu tylko na chwilę, bo nie potrafię żyć bez wielkiego miasta… Przez całe życie myliłam się, praktycznie co do wszystkiego. Co do samej siebie, co do innych, co do całego świata. I mam nadzieję, że do końca życia będę się mylić.

plaża Kuba

Bo tak jak dziś mogę patrzeć na siebie z przeszłości i głośno się z siebie samej śmiać, tak w przyszłości będę się mogła śmiać z teraźniejszej mnie. Z każdego błędu i każdej porażki. Będę opowiadać, jakim to kiedyś byłam „debilem”, podkreślając jednocześnie, że byłam na drodze do stania się tą interesującą i fascynującą osobą, którą jestem. Bo fakt, że potrafię dostrzec i przyznać się do swoich błędów i porażek oznacza tylko i włącznie to, że moje życie i moja osobowość ciągle się rozwijają i polepszają.

Nie ma żadnej jednej, wielkiej, niezwyciężonej Prawdy, po której odkryciu nagle przestajesz się mylić. Gdy odkrywasz nowe rzeczy po prostu mylisz się trochę mniej. A potem jeszcze mniej i jeszcze mniej. Dążymy do prawdy ostatecznej, ale nigdy jej nie osiągamy, bo ona nie istnieje. Tak samo nie ma żadnych tytułów naukowych, które gwarantują nieomylność. Lekarze, architekci, piloci, itd – to tacy sami ludzie jak Ty. I tak samo jak Ty, codziennie popełniają błędy. Nawet największe autorytety w historii ludzkości myliły się co do wielu rzeczy.

wodospad

Kiedy zaczynałam tego bloga byłam przekonana, że będzie to tylko strona z pięknymi zdjęciami, bo kompletnie nie potrafiłam pisać po polsku (zapytajcie mojego polonistę!). Ale to właśnie artykuły na różne tematy zyskały największe zainteresowanie i to dzięki nim blog rozwinął się w zastraszającym tempie i stał się inspiracją dla innych osób.

Wszyscy gratulują mi dziś „wspaniałej stronki”, a inni blogerzy podziwiają konsekwencję w pisaniu. Ale niewiele osób wie, że zanim powstało Życie Pod Palmami pojawiało się kilka innych, nigdy niedokończonych przeze mnie projektów, które były całkowitą porażką, włączając w to również angielską, oryginalną wersję tego bloga.

I tak właśnie powinno wyglądać życie. Próbujesz, błądzisz, szukasz, eksperymentujesz i wyciągasz wnioski. Wyciągasz lekcje życiowe i idziesz dalej. I następnym razem mylisz się już trochę mniej. Ale większość ludzi ma wręcz obsesję na punkcie ideałów i tak wielki lęk przed porażką, że w ogóle zapominają żyć.

plaża

Często mówi się, że ludzie narzekają na różne rzeczy, ale nic z tym nie robią. Np. mówią, że czują się samotnie, ale wieczory spędzają w domu, nie robiąc nic w kierunku poznania innych. Albo pracują całe dnie, nadgodziny i weekendy, bo liczą, że dostaną awans, czy też zostaną inaczej docenieni. Ale nigdy nawet nie rozmawiają o tym z szefem… Nie robią nic dlatego, że boją się porażki, odmowy, braku akceptacji. Taki obrót sytuacji oznaczałby bowiem podważenie ich wierzeń o sobie i o świecie.

Mężczyzna czy kobieta nie umawiają się na randki, pomimo, że są samotni, bo musieliby skonfrontować swoją sztuczną pewność siebie (nikt nie jest dla mnie „dość dobry„). Inni nie żądają podwyżki u szefa, bo musieliby skonfrontować swoją pewność co do wartości własnej pracy i tego, czy faktycznie są tak niezastąpionymi pracownikami.

Ta pewność zapewnia komfort psychiczny i powoduje, że ludzie wmawiają sobie, że są szczęśliwi z tym co mają i co robią „tu i teraz”. Ale to najgorsza możliwa strategia życiowa. To właśnie ta pewność sprawia, że nigdy nie ruszają się z miejsca, nie próbują zmieniać swojego życia i pozostają głusi na sugestie innych. I im dłużej ktoś tkwi w takim miejscu, tym bardziej skłonny jest do desperackich zachowań, uprzedzeń co do innych i wszelkich radykalizmów.

zachód słońca i palmy

Osiągnięcie sukcesów w życiu nie ma żadnego związku z przeświadczeniem o nieomylności. Ma za to gigantyczny związek z myleniem się i popełnianiem błędów. Wielu błędów. Michael Jordan powiedział kiedyś: „Spaprałem ponad 9000 rzutów w mojej karierze, przegrałem prawie 300 meczy, 26 razy miałem możliwość zmienić wynik jednym rzutem i zawaliłem… W moim życiu były porażki, potem znów porażki i potem jeszcze większe porażki. I właśnie dlatego odniosłem sukces.”

Więc może warto na chwilę spróbować takiego podejścia? Poddać na moment w wątpliwość wszystko co wiesz o świecie i o samym sobie. Zobaczyć, gdzie Cię to zaprowadzi?

Gdy podjęłam decyzję o przeprowadzce na Karaiby zrobiłam dokładnie to. Poddałam w wątpliwość wszystko, co wiedziałam o sobie i o życiu. Zamieszkałam w miejscu, o którym byłam przekonana, że nie jest dla mnie. Związałam się z mężczyzną, o którym byłam przekonana, że nie jest w moim typie. Zaczęłam robić rzeczy, które uważałam za nieinteresujące, albo o których myślałam, że się do nich nie nadaję… Efekty były szokujące. Dziś jestem zupełnie inną osobą, niż ponad rok temu. Nie dlatego, że się drastycznie zmieniłam, ale dlatego, że odnalazłam w sobie i dookoła siebie rzeczy, których wcześniej nie mogłam dostrzec. Bo byłam więźniem swoich przekonań, przyzwyczajeń i lęków.

palmy

Zadaj więc sobie pytanie „a co jeśli się mylę w sprawie tego, i tego, i tamtego?”. Bo mylisz się. Mylisz się co do tej konkretnej rzeczy, o której właśnie pomyślałeś, jak i każdej innej. Tak samo jak ja nadal się mylę co do wielu rzeczy, i każda inna osoba też. W tym i lekarze, naukowcy, prezydenci, profesorowie… I jest w tym wszystkim coś naprawdę pozytywnego.

Bo uświadomienie sobie, że ciągle się mylimy prowadzi do rozwoju. Polepsza naszą percepcję. Pozwala nam uwolnić się od konwenansów i przyzwyczajeń. Pozwala nam pchać ten świat do przodu, ku lepszemu jutru.

Za kilkaset lat ludzie będą patrzeć na nasze czasy i śmiać się z tego, jak pozwalaliśmy, by naszym życiem rządziły pieniądze. Będą z niedowierzaniem czytać o tym, jak baliśmy się być sobą i jak nie potrafiliśmy rozumieć własnych emocji. Będą otwierać szeroko oczy ze zdziwienia, gdy dowiedzą się o tym jak nasze wygodne życia wpłynęły na środowisko. Będą uczyć się o naszej współczesnej sztuce, architekturze i kłócić się o historię. I będą rozumieć rzeczy o nas samych, których dziś nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić…

Ale mimo to, nadal będą się mylić. Choć już trochę mniej niż my dziś. Bo będą patrzeć na nasze czasy i myśleć: „Jezu, jak oni mogli żyć w taki sposób, bez tego wszystkiego co mamy my?”

 


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

2 myśli w temacie “Ciągle popełniam błędy. Dlaczego?”

  1. Od niedawna czytam Twojego bloga, właściwie weszłam na niego zupełnie przypadkiem, spadłaś mi z nieba dokładnie w chwili, kiedy szukałam wraz z chłopakiem jakiegoś ciepłego miejsca, gdzie można pojechać jesienią bądź zimą. Teraz wiem, ze moim faworytem są Karaiby:) I mam nadzieję, że niedługo będę miała szansę je zobaczyć 😉 Dodajesz ludziom pewności siebie i wiary w walce o marzenia, podziwiam i cenie takich ludzi 🙂 Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s