Jak docenić życie? Zadaj sobie jedno proste pytanie

Poniższy tekst jest fragmentem przemówienia Steve’a Jobsa, które wygłosił  na rozdaniu dyplomów na Uniwersytecie Stanford, 12-go czerwca 2005 roku. To jedne z najbardziej inspirujących i najpotężniejszych słów, na jakie kiedykolwiek trafiłam.

„Kiedy miałem 17 lat pewien cytat zrobił na mnie gigantyczne wrażenie: „Doceniaj każdy dzień życia tak, jakby był Twoim ostatnim. Bo któryś nim będzie”. Od tamtej pory co ranka spoglądam w lustro i zadaję sobie to pytanie: „Gdyby dziś był ostatni dzień mojego życia, czy przeżyłbym go tak, jak zamierzam go przeżyć? Czy nadal robiłbym to, co robię?” I jeśli odpowiedzią jest „nie” przez wiele dni pod rząd – wiem, że muszę coś zmienić.

Świadomość tego, że kiedyś mnie tu nie będzie jest najlepszym narzędziem, jakie znalazłem, które pomaga mi podejmować ważne decyzje życiowe. Bo praktycznie wszystko – wszelkie oczekiwania innych, własna duma, wszelki lęk i wstyd przed porażką – nikną w obliczu śmierci, pozostawiając tylko to, co jest naprawdę ważne. Świadomość tego, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem na uniknięcie pułapki myślenia, że masz coś do stracenia. Tak naprawdę nie posiadasz nic. Jesteś nagi. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby nie podążać za swoją intuicją. 

wodospad

Około rok temu zdiagnozowano u mnie raka. Skan pokazywał nowotwór w mojej trzustce. A ja nawet nie wiedziałem wtedy, co to trzustka… Lekarze powiadomili mnie, że to najpewniej nieuleczalna forma i że pozostało mi 3 do 6 miesięcy życia… Zalecono mi powrót do domu i doprowadzenie wszystkich sprawy do porządku, co w ustach lekarza oznacza „przygotuj się na śmierć”. To spróbowanie przekazać swoim dzieciom wszystko to, na co myślałeś, że masz co najmniej kolejne 10 lat… Dopilnowanie, by wszystko zostało uporządkowane, tak by nie pozostawiać rodziny z problemami… Pożegnanie się z bliskimi…

Cały dzień chodziłem z tą diagnozą. Ale wieczorem, kiedy wykonano mi biopsję, lekarz niemalże się rozpłakał, gdy okazało się, że to rzadka forma raka, którą można usunąć chirurgicznie. Przeszedłem operację i dziś mam się dobrze…

To był najbliższy śmierci moment w moim życiu. I mam nadzieję, że tak pozostanie na najbliższe dekady. Przeżywszy to wszystko, mogę Wam dziś powiedzieć z dużo większą pewnością, niż kiedyś, kiedy śmierć była przydatnym konceptem, ale istniała tylko w teorii:

Nikt nie chce umierać. Nawet ludzie, którzy wierzą w Niebo nie chcą umierać, by się tam dostać… A jednak, śmierć jest celem, który wszyscy podzielimy. Nikt nigdy jej nie umknął. I tak właśnie powinno być, bo śmierć jest najprawdopodobniej najdoskonalszym wynalazkiem życia. Jest jego sposobem na wprowadzanie zmian. Usuwa to co stare, by zrobić miejsce na to, co nowe.

Dziś tym nowym jesteście Wy. Ale niebawem, nie tak daleko stąd, powoli zestarzejecie się i zostaniecie usunięci. Przykro mi, że muszę Wam to mówić w tak dramatyczny sposób, ale tak właśnie jest.

Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go by żyć czyimś życiem. Nie dajcie się złapać dogmatom – nienaruszalnym tezom stawianym przez innych. Nie pozwólcie by opinie innych ludzi zagłuszyły Wasz własny, wewnętrzny głos. I przede wszystkim – miejcie odwagę podążać za Waszym sercem i intuicją. One w jakiś sposób już wiedzą kim tak naprawdę chcecie się stać. Wszystko inne jest drugorzędne.”

.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

Jeden komentarz na temat “Jak docenić życie? Zadaj sobie jedno proste pytanie”

  1. Oglądałem te przemówienie kilka razy. Bardzo mądre, ale jednocześnie ciekawie i z poczuciem humoru. Też trochę zmieniło moje spojrzenie na życie.

    Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s