Jak zmienić swoje życie? Zacząć od siebie!

Autorem poniższego artykułu jest Tomasz Tokarz, autor bloga ŻYCIE ROZWÓJ ZMIANA.

Im więcej doświadczamy, tym dobitniej zdajemy sobie sprawę z niemożności ucieczki od samego siebie. Szukając dróg do szczęścia, próbując wyjść z impasu, wygrzebać się z dołka, przezwyciężyć napotykane przeszkody orientujemy się, że nie wystarczy do tego modyfikacja otoczenia. Niewiele przyniesie wymiana osób, z którymi przebywamy. Nie pomoże nam zwykłe przeprojektowanie przestrzeni wokół nas

Możemy próbować zmieniać wiele rzeczy. Miejsce zamieszkania, partnerów, pracę, szefa, system wartości, ideologię, hobby, sposoby spędzania wolnego czasu. Ale tego rodzaju kroki nie rozwiążą naszych problemów. Wszędzie gdzie pójdziemy, zabierzemy ze sobą siebie. Z kimkolwiek się zwiążemy, wejdziemy w relację, takimi jakimi jesteśmy. Czymkolwiek się zajmiemy, działania będzie podejmować ta sama osoba.

Jeśli nie zmienimy się wewnątrz, nie pojawią się nowe okoliczności, będziemy przyciągać podobne osoby, powielać stałe skrypty, powtarzać schematy. Będziemy wchodzić bez końca w te same sytuacje. Będziemy wciąż narzekać, utyskiwać na nieprzyjazny los, zrzucać odpowiedzialność za niepowodzenia na czynniki zewnętrzne: rodziców, męża/żonę, przełożonego, rząd, imigrantów, tajne organizacje.

zachód słońca

Jedynie praca nad sobą da nam szansę na nowy początek. Tylko wejrzenie w głąb siebie i przełożenie wniosków na praktykę pozwoli nam wprowadzić nową jakość w nasze życie. Pomóc może nam w tym zadanie sobie kilku zasadniczych pytań:

Odpowiadając, starajmy się poddać refleksji samych siebie, pozostawiając na razie świat zewnętrzny własnemu biegowi. Poradzi sobie bez nas.

raj

Zamiast puenty przytoczę chasydzką przypowieść o słowach rabina na łożu śmierci:

Kiedy byłem młody, chcia­łem zmie­nić świat. Doro­słem i zda­łem sobie sprawę, że to zada­nie prze­ra­sta moje siły, więc posta­no­wi­łem zmie­nić tylko swój kraj. Lecz z wie­kiem zda­łem sobie sprawę, że i to zada­nie nie jest na miarę moich moż­li­wo­ści, posta­no­wi­łem zatem zmie­nić jedy­nie swoje mia­stoKiedy i to zada­nie oka­zało się zbyt ambitne, pró­bo­wa­łem zmie­nić swoja rodzinę. Teraz, będąc star­cem, wiem, że powi­nie­nem był zacząć od zmie­nia­nia samego sie­bie. Gdybym był zaczął od sie­bie, może uda­łoby mi się zmie­nić swoja rodzinę, mia­sto, albo nawet kraj, a – kto wie – może nawet świat”.

.


Dołącz do naszej facebookowej grupy „Życie Pod Palmami” by śledzić bloga oraz poznać się i porozmawiać ze mną i z innymi czytelnikami.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE” oraz z e-booka:

4 myśli w temacie “Jak zmienić swoje życie? Zacząć od siebie!”

 1. Ba,tylko zmienić siebie jest zadaniem ponad siły dla większości z nas 🙂
  Przecież tak kochamy swoje wady,ze ich nawet nie zauważamy.Co innego u kogoś ;P Wiem coś o tym bo od lat próbuję zrobić „porządek” ze sobą i ciagle coś jest nie tak 😉

  Polubienie

  1. Jola, daj sobie prawo do popełniania błędów. Jesteśmy TYLKO ludźmi. Nawet świadomi i kroczący swoją drogą mylimy się i gubimy. Ważne to nie krytykować siebie za to, że „ciągle nie jesteśmy idealni”. Zaakceptuj siebie jaką jesteś teraz, i jednocześnie staraj się być tym kim chcesz. Warto zdać sobie sprawę z potęgi właśnych słów: np. „nie palę” miast „nie mogę palić”, „nie kłamię” miast „nie mogę kłamać” itd. Mów o sobie takiej jaką chciałabyś być – zobaczysz jak silnie to oddziaływuje 🙂

   Polubienie

 2. Oczywista oczywistość. Miejsce, w którym jesteśmy i otaczająca nas rzeczywistość to wynik naszych wyborów, naszych przyzwyczajeń, naszych działań. I dopóki sami się nie zmienimy, to zawsze i wszędzie przyciągać będziemy takie same sytuacje i takich samych ludzi, jak dotychczas. Nasze życie jest dość schematyczne i łatwo wyłowić powtarzające się motywy. Jedne są fajne, inne mniej…

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s