Jak stać się bogatym? Nie popełniaj w życiu tych 7 błędów

Gdybyś jutro obudził się z całkowicie wyczyszczonym kontem bankowym i bez pracy – co by się stało? A gdybyś do tego jeszcze znalazł się w nowym, kompletnie nieznanym sobie miejscu i musiał poradzić sobie sam?

Większość osób zareaguje strachem już przy pierwszym pytaniu. I to całkiem normalna reakcja w naszym świecie, zawładniętym przez pieniądze. Ale tak naprawdę – budząc się w opisanej powyżej rzeczywistości nie byłbyś ani trochę biedniejszy.

Bogactwo to nie coś, co można odziedziczyć, dostać czy wygrać. To nie liczba zer na koncie czy ilość Ferrarich w garażu. To nawet nie  „znajomości”. Potężne bogactwo zdobywasz ucząc się. Ucząc się świata, obserwując, próbując, doświadczając. Podróżując i poznając ludzi. Zdobywasz je również obserwując siebie i swoje emocje. Śmiejąc się i cierpiąc

„Niektórzy są tak biedni, że wszystko co mają to pieniądze”

samotny jacht

Ostatnio głośno było o bankructwie Kanye Westa. Człowiek, który przy pomocy innych zdobył gigantyczną fortunę roztrwonił ją w ciągu zaledwie kilku lat i dorobił się gigantycznych długów.

Nie jest to odosobniony przypadek. To raczej norma. Tego typy osoby zdobywają pieniądze dzięki innym – menadżerom, mediom, itd., po czym bezmyślnie je wydają. Dlatego właśnie „gwiazdy” cały czas muszą „gwiazdorzyć”. Dlatego odzierają się z prywatności występując w różnych „Reality TV”, udzielając wywiadów, opowiadając o swoich intymnych sprawach, pozując nago, itd. Bo to jest jedyne, co potrafią. A media sprytnie to wykorzystują, zarabiając na ich niedoli.

Dla prawdziwie bogatych ludzi pieniądze są tylko efektem ubocznym działań, wynikających z ich wewnętrznego bogactwa. A mnożenie ich przychodzi im łatwo i nie muszą się „sprzedawać” – bo wiedzą jak je mądrze inwestować. Takich ludzi łączą pewne zachowania. Czy raczej – brak pewnych zachowań. Oto rzeczy, na które najbogatsi tego świata nie mogą sobie „pozwolić”:

Loteria

pieniądze

Malutka inwestycja, wielka wygrana. Teoretycznie warto. Teoretycznie. Co roku miliony ludzi daje się nabrać loteriom, które znamy z telewizji. Ci, którzy wygrywają fortuny, pytani po roku o swoje szczęście najczęściej odpowiadają, że wygrana zniszczyła im życie. W najlepszym przypadku wracają do swojego poziomu szczęścia sprzed wygranej. Pieniądze szczęścia i prawdziwego bogactwa nie dają.

Jeszcze więcej osób nabiera się na loterie życiowe. Wierzą, że jak tylko kupią dany krem, szampon, czy perfumy, nagle staną się piękni. Że jak kupią dany samochód staną się poważani. Że jak tylko zjedzą tą najnowszą tabletkę staną się szczupli. Że jak tylko…

Ludzie prawdziwie bogaci wiedzą, że swoje życie polepszyć można tylko podejmując wysiłek. Każdego dnia. Że nic nie spadnie im nagle z nieba. Że zmiany życiowe wymagają czasu i małych kroków. Że najważniejsza jest systematyczność. Wiedzą też, że to co łatwo przychodzi, łatwo też odchodzi. Rzeczy naprawdę wartościowe zdobywa się z czasem, a nie nagle, za pomocą jakiejś magicznej różdżki.

Wiedzą również, że złe inwestowanie dzień w dzień, miesiąc w miesiąc, rok w rok, w końcu prowadzi do wielkiej przegranej. Jeśli coś nie przynosi efektów, wycofują się odpowiednio szybko. Potrafią przyznać się do własnych błędów i wyciągnąć z nich lekcję. Nigdy nie brną w coś, co zabiera im czas, nerwy i emocje i nie przynosi nic w zamian. I właśnie dlatego zawsze wygrywają.

Nadzieja

plaża hotel

To pozytywna emocja, która pozwala myśleć optymistycznie. Ale nadzieja pozostawiona sama sobie, nie połączona z działaniem i obiektywną oceną może być bardzo niebezpieczna. Sama nie stworzy możliwości. Nic nie zmieni. Nadzieja działa tylko w połączeniu z działaniem.

Ludzie prawdziwie bogaci kierują się starą zasadą – „miej nadzieję na najlepsze, ale jednocześnie bądź gotów na najgorsze„. Mają wielkie marzenia, żyją optymistycznie, ale jednocześnie są gotowi na to, że coś pójdzie nie tak. Że podwinie im się noga. Że powstaną przeciwności.

I kiedy takowe nadejdą (a zawsze nadchodzą) szukają rozwiązań, a nie wycofują się, przerażeni. W ten sposób nawet z najgorszej porażki potrafią wyjść zwycięsko – przekuwając ją w cenną lekcję życiową, która pozwala im zajść dalej w następnej próbie.

„Ci, którzy osiągają cele, nigdy się nie poddają. Ci, którzy się poddają, nigdy nie osiągają swoich celów.”

Pusta rozrywka

basen palmy

Ludzie prawdziwie bogaci nie dają się złapać w pułapkę rozrywek. Znają wartość swojego czasu i nie marnują go na coś, co nie przynosi zysku. Bo wiedzą, że nawet poprzez rozrywkę można się ciągle uczyć i rozwijać.

Ulubiony serial? Dlaczego nie obejrzeć go w języku, którego chcesz się nauczyć? Gry? Czemu nie wybrać takich, które przy okazji czegoś uczą? Wycieczki? Czemu nie w miejsce, w którym będziesz zmuszony użyć swojej wyobraźni i poradzić sobie w nowych, niecodziennych warunkach? A może właśnie również poćwiczyć owy język, którego się uczysz?

Nie oznacza to oczywiście, że tacy ludzie nigdy nie obejrzą żadnego video ze śmiesznymi kotami, czy jakiegoś „tańca na lodzie”. Oznacza tylko tyle, że nie dadzą się złapać na haczyk pustej rozrywki. Nie pozwolą by kontrolowała ich cenny czas. Zawsze będą szukać alternatyw, które przyniosą im też coś pozytywnego.

Puste relacje

rodzina

Ludzie, którzy odnoszą życiowy sukces nigdy nie pozwalają, by w ich otoczeniu znajdowały się osoby negatywne, podcinające skrzydła, czy zwyczajnie żerujące na ich sukcesie. Otaczają się pozytywnymi osobowościami o typie lidera. Znają potęgę współpracy i wiedzą, że samemu nie da się wiele w życiu osiągnąć.

Nie robią też wyjątków. Czasem eliminują ze swojego życia również rodzinę i najbliższych przyjaciół. Rozumieją bowiem, że z niektórymi osobami po prostu nie da się zbudować pozytywnej, trwałej i głębokiej relacji, niezależnie od „więzów krwi”, wielu lat znajomości, etc.

Ludzie „sukcesu” wiedzą, że otoczenie bardzo silnie dyktuje to, jak się zachowujemy. Człowiek jest „zwierzęciem stadnym” i czy tego chcemy, czy nie, otoczenie wywiera na nas gigantyczny wpływ. Dlatego ludzie prawdziwie bogaci mają wokół siebie innych prawdziwie bogatych. I razem udaje im się osiągnąć jeszcze więcej.

Ludzie prawdziwie bogaci nie podążają za stadem – oni szukają „swojego” stada, takiego, które podąża w ich kierunku.

Praca dla innych

jacht

Nawet jeśli pracują na etacie, nigdy nie robią tego bez planu dla siebie. Zwykle jest to dla nich tylko sposób by w przyszłości budować coś swojego. Niekoniecznie firmę, czasem inne projekty, czasem po prostu rodzinę.

Ludzie prawdziwie bogaci nie mogą sobie pozwolić na to, by swoim cennym czasem opłacać marzenia innych. Dlatego zwykle szybko rezygnują z pracy dla kogoś i zakładają własne działalności, realizują różne, często nawet szalone projekty, itd. Zawsze szukają możliwości i wykorzystują je w 100%.

Niepodważalne autorytety

plaża palmy

Ludzie sukcesu mają swoich idoli i swoje autorytety, ale nie stawiają ich na piedestale. Traktują ich jako wzór, ale nie uważają za „lepszych od siebie”. Czy raczej – nie uważają siebie za „gorszych” od nich.

Od takich idoli, mentorów, autorytetów czerpią wiedzę i motywację do działania. Nie wybierają też byle kogo, nie kierują się powierzchownością. Szukają osób, które zaszły już tam, gdzie oni zmierzają. Przykładowo ktoś, kto marzy o wyprawie na biegun będzie śledził innych, którym się to udało. Ktoś, kto chce zostać wolontariuszem w Afryce będzie czytał historie innych, którzy to przeżyli…

Ale nawet największe autorytety nie są nigdy dla takich osób niepodważalne. Ludzie prawdziwie bogaci zawsze myślą samodzielnie. Wszystko samodzielnie analizują i sami wyciągają dla siebie wnioski. Inni mogą być dla nich wzorami, ale to nie oznacza, że nie potrafią patrzeć na nich krytycznie.

Brak krytyki

Bora Bora wyspa

Ludzie prawdziwie bogaci potrafią przyznać się do błędów, toteż nie boją się krytyki i porażek. Traktują je jak cenne lekcje. Potrafią też szybko odróżnić konstruktywną krytykę od zwykłej chęci innych do podcięcia im skrzydeł.

Takie osoby potrafią także krytycznie patrzeć na siebie samych. Szczególnie dotyczy to przeszłości i swoich decyzji. Potrafią wyciągnąć cenne lekcje i wskazówki na przyszłość z tych złych. Często też proszą innych o ocenę swoich działań, nie boją się konfrontacji – wręcz przeciwnie – traktują je jako kolejną szansę na rozwój.

plaża pomost
Prawdziwe bogactwo to Twoje zdolności, doświadczenia, jak i również Twoje plany i marzenia. To to, co  masz w głowie. I tych rzeczy nikt nie jest w stanie Ci zabrać. To Twoja zdolność adaptacji, zdolność do ciągłych zmian, pozwalająca przetrwać w różnych warunkach. To coś, czego nie można kupić nawet za największe pieniądze.

.

 


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

7 myśli w temacie “Jak stać się bogatym? Nie popełniaj w życiu tych 7 błędów”

 1. Fantastyczny, inspirujący tekst!
  Od jakiegoś czasu zaczynam postrzegać bogactwo właśnie z perspektywy bogactwa zasobów, jakie posiada się wewnątrz.
  Zawsze miałam mnóstwo kompleksów i one czyniły mnie całkowicie ślepą na moje wewnętrzne skarby.
  Myślę, że w podobnej sytuacji jest wielu ludzi. Mają w sobie, ale nie widząc tego cenią się nisko i polują na jakieś bogactwo, jakiś sukces, jakąś sławę, często pracując na te przywileje w pocie czoła i za najniższe lub nieadekwatne wynagrodzenie.
  Twój tekst, jak i wiele innych na tym blogu baaardzo podniósł mi samopoczucie i wiarę w siebie.
  Dziękuję z całego serca 🙂

  Polubienie

 2. Kiedyś gdzieś wyczytałam, że do wielkiej urody, wielkich pieniędzy i wielkiej władzy trzeba mieć wielką inteligencje bo inaczej staną się naszym przekleństwem.

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s