Typ urody Wiosna – najświeższy i najbardziej „żywy”

Typy wiosenne, podobnie jak Zimy, są bardzo „gwiazdorskie” – kamera je uwielbia. Błyszczące, świeże, żywe – dokładnie takie, jak kolory tej pięknej pory roku.

Wiosny, podobnie jak Jesienie, są typami ciepłymi i dobrze radzą sobie w farbowanych włosach. Zdarza się, że ich włosy są rudawe lub nawet bardzo ciemne, przez co błędnie identyfikują się jako Jesienie lub Zimy.

Ale tak samo jak Jesieniom nie pasują barwy zbyt czyste, nasycone – tak samo Wiosnom nie pasują barwy przygaszone. Wiosny, tak jak Zimy potrzebują nasycenia by wydobyć swoje piękno.

Choć to typ bardzo czysty, o przepięknych oczach – również i Wiosny czasem nie akceptują siebie i próbują stylizować się na Zimy lub Lata. O ile farbowanie im nie szkodzi – dodawanie „chłodu” do kolorów już tak – np.: farbowanie na absolutną, „fioletowawo-niebieskawą” czerń lub platynowy blond. Takie Wiosny tracą swój blask i swoją głębię kolorów.

Jeśli więc posiadasz raczej ciepłe i głębokie kolory, jeśli dobrze wyglądasz w żywych fioletach, pomarańczach, żółciach i zieleniach – masz dużą szansę na to, że jesteś właśnie tym „świeżym” typem:

Twoja skóra ma ciepły lub neutralny odcień

Może być „brzoskwiniowa”, nigdy nie jest „różowawa”. Nie pasuje Ci dużo srebra, lepiej wyglądasz w żółtym lub różowym złocie.

Twoja cera może być bardzo jasna, ale też i bardzo ciemna. Rumienisz się na brzoskwiniowy, ciepły odcień. Dobrze wyglądasz w jaskrawym, ciepłym kolorze szminki: pomarańczu, pomarańczowawej czerwieni i/lub różu.

Paniom łatwo określić ciepło cery za pomocą doboru makijażu – nie pasują Ci zimne, różowawe podkłady, za to bez problemu możesz nałożyć na twarz bronzer. W chłodnym, jasnym różu wyglądasz nienaturalnie.


Więcej na temat tego, jak określić temperaturę swojej cery znajdziesz tutaj.

Twoje oczy są „żywe” i czyste

Mogą być niebieskie, zielone, jasno i ciemnobrązowe. Oczy Wiosny przypominają oczy Zimy – czyste, przejrzyste, „błyszczące”. Nawet oczy ciemnobrązowe będą bardzo wyraziste.

To odróżnia Wiosny od Lat i Jesieni, których oczy zawsze są „przybrudzone”, szarawe, mniej jednolite (Jesienie często posiadają liczne plamki na tęczówce). Wiosny zawsze mają „żywe” spojrzenie.

Charakterystyczne dla Wiosen są żółtawe białka oczu. W ten sposób można odróżnić je od Zim – białka Zim są niemalże śnieżnobiałe.

By ustalić, którym typem jesteśmy możemy sięgnąć po sprawdzony test czerwonej szminki – koniecznie w nieco cieplejszym odcieniu. Jeśli mimo jej obecności uwaga widza skupia się na naszych oczach – jesteśmy Wiosną (po lewej). Jeśli szminka nas przytłacza, odciąga uwagę od oczu – jesteśmy Jesienią (po prawej). A jeśli taki kolor szminki nam nie pasuje jesteśmy Latem lub ewentualnie Zimą.


Twoje włosy mają ciepłe refleksy

Mogą być blond, brązowe i ciemnobrązowe – ale zawsze charakteryzuje je wspólna cecha – mienią się na kolor złoto-rudawy. Zdarzają się również rude Wiosny, które łatwo pomylić z Jesienią.


Twoje oczy, włosy i skóra pozostają w sporych kontrastach między sobą nawzajem

Najprościej wytłumaczyć to tym, że na czarno-białych fotografiach wyglądasz bardzo kontrastowo, Twoje oczy świecą, mimo, że są pozbawione koloru. Oczy, włosy i skóra są silnie oddzielone od siebie.

Na fotografiach widać różnicę między typem stonowanym (po lewej) i czystym (po prawej). Pierwsza ma bardzo małe kontrasty między oczami, włosami i skóra, druga – silne.

Warto zauważyć na powyższym przykładzie, że nawet na czarno-białych fotografiach oczy Wiosny praktycznie nigdy nie wyjdą „czarne”, co często zdarza się Latom i Jesieniom. Nawet jeśli są to oczy ciemnobrązowe. Oczy Wiosen są tak czyste i tak wyraziste, że nawet na czarno-białych fotografiach błyszczą i wydają się jaśniejsze.


Najprostszy sposób by sprawdzić, czy jesteśmy Wiosną to kolor nasyconej, ciepłej zieleni – jeśli Twoja cera wygląda dobrze (zdrowo, promieniście, naturalnie) w którymś z poniższych odcieni to jest bardzo duża szansa, że jesteś Wiosną:


Kolorystyka Wiosny to barwy dość ciepłe, bardzo nasycone, zarówno delikatne (Wiosna w stronę Lata), jak i głębokie (Wiosna w stronę Zimy). Wiosna źle wygląda w barwach stonowanych oraz zbyt chłodnych. Nieładnie jej również w czystej czerni i śnieżnobiałej bieli, choć podtyp Czystej Wiosny, która ma sporo wspólnego z Zimą, nie będzie w nich wyglądał bardzo źle.

Powyżej słynna brazylijska modelka, Adrianna, podtyp Czystej Wiosny. Jak widać całkiem nieźle radzi sobie w bieli (po lewej), ale po prawej wygląda dużo lepiej. Uroda Czystych Wiosen jest bardzo wyrazista, dlatego mogą sobie pozwolić na podkradanie kolorów Zimy.


Jeśli nadal nie potrafisz określić swojego typu przeczytaj ten artykuł (KLIK).

Podtypy Wiosny:

Trzy podtypy Wiosny: Czysta, Ciepła i Jasna różnią się od siebie dość mocno – pierwsza jest najbardziej głęboka, nasycona, ma bardzo dużo wspólnego z Zimą, druga bywa mylona z typem Ciepłej Jesieni gdyż jest bardziej ciepła, a trzecia – jest najbardziej delikatna ze wszystkich – jej sąsiednim typem jest Jasne Lato.


Czysta Wiosna

Najbardziej nasycony ze wszystkich podtypów. Neutralna cera, włosy zwykle ciemne o ciepłych refleksach, choć zdarzają się też blondy. Bardzo wyraziste oczy – w każdym możliwym kolorze.

Ten typ ma bardzo dużo wspólnego z Czystą Zimą, ale należy pamiętać, że Wiosna jest zawsze ciepła, a Zima – chłodna. Takie podtypy często eksperymentują z farbowaniem się na kruczo-czarno. Jest to dla nich niezdrowe, Zima zniesie taki zabieg, Wiosna już nie. Ona potrzebuje odrobiny ciepła by wydobyć swój blask.

Pokazywałam to już wcześniej na przykładzie Megan, która, będąc Czystą Wiosną, usilnie charakteryzuje się na Czystą Zimę – między innymi farbując włosy na zimną czerń. Na zdjęciu poniżej widać jak bardzo „usztucznia” to wygląd – po prawej mamy naturalną Czystą Zimę, która wygląda młodo i zdrowo w farbowanej na czarno czuprynie. Megan (po lewej) wygląda staro i dziwnie. Nadal ładnie, bo jest ładną kobietą, ale dziwnie i nienaturalnie.

Zbyt dużo chłodu odbiera cały urok Czystej Wiośnie – zdecydowanie lepiej wygląda ona w swoich jednolitych, nasyconych barwach. Porównaj poniżej naturalną Megan w odpowiednio dobranym kolorze bluzki (po lewej) i „sztuczną” Megan w zbyt przytłaczających barwach Zimy (po prawej):

Ogólnie różnicę między Czystą Wiosną, a Czystą Zimą można podsumować tak: Wiosna potrzebuje bardziej ciepła niż chłodu, Zima potrzebuje więcej chłodu, niż ciepła. Jeśli lepiej Ci w chłodnych, nasyconych kolorach oraz bieli i czerni – jesteś Zimą. Jeśli w cieplejszych, nasyconych barwach – jesteś Wiosną.

Kolory tego typu urody to przede wszystkim ciepłe, mocno nasycone róże i fiolety. Ten podtyp wygląda też przepięknie w żywej, czystej żółci i zieleni. Pięknie kontrastuje z „elektryzującymi” błękitami.

Pasuje mu złoto i różowe złoto, powinien unikać srebra. Jak już wspominałam – dość dobrze radzi sobie z czernią i bielą, choć nie są to idealne dla niego barwy. Zdecydowanie lepszym wyborem będą ciepłe szarości.


 Ciepła Wiosna (Prawdziwa Wiosna)

Najcieplejszy, najbardziej „pomarańczowy” typ, choć niekoniecznie musi to być mocno widoczne we włosach (mogą być ciemno lub jasno-brązowe, jeśli są rude to najczęściej „truskawkowo” rude). Oczy zielone, niebieskie, zdarzają się też jasnobrązowe.

Te Wiosny często na siłę stylizują się na Lato, farbując włosy na platynowy blond. Nadaje im to znośny, ale sztuczny wygląd i zabiera nasycenie barw.

Powyżej po lewej widzimy zbyt chłodny kolor włosów, który „zabija” piękno Emmy. Jej cera zaczyna wyglądać niezdrowo, a oczy giną. Po prawej – zupełnie inna kobieta – cera promienieje, oczy błyszczą.

Ciepłe Wiosny najbardziej ze wszystkich podtypów potrzebują ciepła – żywa, pomarańczowa czerwień to ich kolor. Ten podtyp powinien jak ognia unikać chłodu – zarówno w kolorystyce jak i biżuterii.

Kolorystyka Wiosny w pełni to przede wszystkim pomarańczowawa, bardzo ciepła czerwień, żywa zieleń i żółcie. Ten podtyp najpiękniej kontrastuje z elektryzującymi błękitami. Dobrze wygląda też w turkusach i brzoskwiniowych beżach.


Jasna Wiosna

Najbardziej delikatny podtyp, mający sporo wspólnego z Latem, jednak nadal bardzo nasycony i wyraźny. Zwykle zielone i niebieskie oczy choć zdarzają się też mocno napigmentowane brązowe, neutralna cera, zwykle jasne włosy – choć nie jest to regułą.

Ten podtyp bardzo dobrze wygląda w rozjaśnionych włosach (włosy rozjaśniają się też naturalnie od słońca), ale jak u wszystkich Wiosen – przy farbowaniu nie należy przekraczać granicy – zbyt chłodna, platynowa czupryna i tu zadziała na niekorzyść.

Powyżej przepiękna Charlize wystylizowana na Lato (po lewej) – zbyt delikatna, za jasna, niemalże blada. Nie wygląda najlepiej. Po prawej – otulona nieco cieplejszym kolorem włosów wygląda już zupełnie inaczej. Zauważ jak wyraziste są jej oczy na prawym zdjęciu i jak giną na lewym. Wiosna zawsze potrzebuje ciepła.

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś Jasną Wiosną, czy może jednak Latem – znów można sięgnąć po test czerwonej szminki – koniecznie w ciepłym i nasyconym odcieniu. Jeśli mimo jej obecności Twoje oczy nie giną, uwaga skupia się na nich – jesteś Wiosną. Jeśli jest za mocna, zbyt nachalna, przyciąga zbytnio uwagę, odciąga ją od oczu – jesteś Latem.

Powyżej – Jasna Wiosna – Charlize, świetnie radzi sobie w nawet bardzo nasyconych, ciepłych kolorach, podczas gdy Jasne Lato – Cate, w ciepłej, czerwonej szmince wygląda groteskowo. Oczy Wiosny są czyste i wyraziste, jaskrawe barwy je podkreślają, a nie tłumią, jak to ma miejsce w przypadku Lata.

Kolorystyka Jasnej Wiosny to przede wszystkim ciepłe, nieco jaśniejsze czerwienie i róże. Pięknie wygląda we wszelkich jasnych, „słonecznych” żółciach oraz świeżych, żółtawych zieleniach. Dobrze jej też w elektryzujących błękitach i tzw. „śliwkach”.

Ciepłe beże pozostają neutralne, ale również świetnie jej pasują. Ten podtyp może sobie pozwolić na szarości, ale powinny one być ciepłe, lub przełamane ciepłem (np. szare spodnie i beżowa/złotawa/różowa bluzka).

Złoto i różowe złoto będą zawsze lepiej wyglądać na Jasnej Wiośnie, ale może ona również sięgnąć po odrobinę srebra – szczególnie połączonego z błyszczącymi kamieniami – cykoriami, itp.

Ten typ powinien wystrzegać się przybrudzonych, ciemnych burgundów – będą go postarzały oraz szarawych beży – będą wyglądały nienaturalnie i sprawią, że skóra nabierze niezdrowego koloru.


Idealny makijaż dla typu Wiosna

Typy wiosenne, podobnie jak zimowe nie potrzebują makijażu by wyglądać pięknie i wyraziście – ale odpowiednio dobrane kolory zrobią z nich prawdziwe gwiazdy. Wiosny potrzebują nasycenia – ale pięknie wyglądają też w naturalnym, delikatniejszym makijażu.

Wiosny źle znoszą chłodne kolory – nawet Czysta Wiosna nie będzie dobrze wyglądać np. w chłodnym odcieniu różu. Pamiętajmy więc o tym, aby kolory makijażu zawsze były ciepłe i nasycone. Poniżej Adriana w zbyt chłodnym odcieniu szminki (po lewej) i w ciepłym różowo-czerwonym (po prawej), w którym zdecydowanie jej uroda błyszczy.

Wiosna powinna unikać barw mocno „przybrudzonych” – np. złamanych brązów, zieleni, żółci – sprawią, że będzie wyglądać staro i niezdrowo.

Czyste Wiosny pięknie radzą sobie ze wszystkim co błyszczy – błyszczyki do ust, satynowe róże i cienie, brokaty, mocno błyszczące szminki – to podkreśla ich urodę. Jasne Wiosny muszą w tej kwestii uważać – są delikatniejsze i zbyt dużo nasycenia i błyskotek naraz może je zbytnio przytłumiać.

Czerń i biel nie jest wskazana. Wiosnom zdecydowanie ładniej w bardzo ciemnych brązach czy choćby ciepłych grafitach. Konturowanie oczu czernią wygląda bardzo źle. Warto porzucić eyeliner na rzecz rozświetlającego cienia w brązie lub szarości i poszukać ciemnobrązowego tuszu do rzęs.

Powyżej Adriana w za ciężkiej dla siebie stylizacji „na Zimę” (po lewej). Łączenie czerni i bieli w ubiorze oraz czarny eyeliner to zabiegi, z którymi radzą sobie wyłącznie Zimy.

Czysta Wiosna, mimo, że jej jej sąsiadką jest już dużo delikatniejsza i nie potrafi „udźwignąć” takiego natłoku kontrastów. Po prawej mamy Adrianę w naturalnym makijażu. Pomimo kruczoczarnych włosów, które nie są dla niej idealne, wygląda bardzo dobrze.

By uniknąć „przygniecenia” przez zbyt silny makijaż warto skupić się na jednym – ustach lub oczach. Jeśli mocniej pomalujemy oczy – na usta nałóżmy tylko błyszczyk (powyżej po lewej). Jeśli usta – niech oczy pozostaną neutralne lub tylko leciutko muśnięte cieniem i tuszem (powyżej po prawej). To wydobędzie prawdziwe, delikatne piękno Wiosny.

Wszystkie podtypy Wiosny przepięknie wyglądają w kolorze zielonym i żółtym – jeśli robimy fantazyjny makijaż oczu warto skupić się na tych dwóch kolorach. Dobrze wyglądają też jaśniejsze błękity i ciepłe fiolety, a także ciepłe, brzoskwiniowe róże.


Farbowanie i siwe włosy

O ile typom letnim i zimowym całkowicie odradzam farbowanie, o tyle typ wiosenny może sobie na nie pozwolić. Należy jednak pamiętać, by kolor zawsze był nasycony, żywy, a nie przytłumiony.

Wiosny najlepiej wyjdą na samym uwydatnianiu swojego naturalnego koloru włosów – dodawanie rudości w przypadku Ciepłej Wiosny i ciepłych, żółtawych refleksów w przypadku Czystej i Jasnej Wiosny sprawdzą się dużo lepiej jako zabiegi niż kompletna zmiana czupryny.

Ponieważ tradycyjne farbowanie jest naprawdę wykańczające dla naszego organizmu i silnie rakotwórcze, warto sięgnąć po hennę oraz domowe sposoby (KLIK).

Czyste Wiosny zwykle mają dużo bardziej napigmentowane włosy i ciężej je ufarbować. W tym przypadku polecam dać sobie spokój i zaakceptować swój naprawdę niebanalny wygląd, a pracę nad uwydatnianiem koloru zostawić wyłącznie naturalnemu słońcu.

Sztuczne rozjaśnianie (powyżej po lewej) prawie zawsze bardziej szkodzi temu podtypowi, niż pomaga. Po prawej widzimy tylko delikatne refleksy – to wystarczy w przypadku Czystej Wiosny.


Prawdopodobnie spodoba Ci się mój eBook „Jak odnaleźć swój raj”, bo chcesz zobaczyć jak wyglądała moja emigracja na Karaiby.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

24 myśli w temacie “Typ urody Wiosna – najświeższy i najbardziej „żywy””

 1. Palma, a mogą być zdjęcia z tuszem do rzęs i minimalną ilością podkładu? Jako uzupełnienie analizy? Czy darować sobie?

  Polubienie

 2. Joł Palma, napisałam już komentarz, ale nie wiem, dlaczego go nie widać. Mnie stylistka określiła jako Czystą Wiosnę. Czy przyjmujesz zdjęcia do analizy?

  Polubienie

   1. Łzy w oczach. A mogłabyś nie podawać mego nicku? Roboczo nazwijmy mnie, eee, Tweety.
    Rozumiem, że fota no make up, ale w jakich kolorach? Stylistki zwykle chcą w kilku.
    Zobaczę, czy się odważę…

    Polubienie

    1. danych nie będę podawać, tylko zdjęcia pokazywać no bo muszę 😀 Jak najbardziej „saute” zdjęcia są potrzebne, aczkolwiek najlepiej dużo różnych, im więcej tym łatwiej mi ocenić typ.

     Polubienie

  1. Jest wiosną, udowadniałam to nie raz. Zobacz na jej zdjęcia z młodości, ciepła cera, piegi, jaśniejsze włosy. Zanim zaczęła się stylizować na zimę, czarne włosy i wybielona twarz. Ona pięknie wygląda w pomarańczach i żółci, zieleni, fuksji. To nie jest zima. Zimowe kolory ją postarzają. Porównaj ją choćby z Courtney Cox, prawdziwą czystą Zimą.

   Polubienie

 3. oj mój mąż jest typem wiosennym. Ma naturalne blond włosy, intensywnie niebieskie oczy, brwi jasne takie złociste w zasadzie i brzoskwiniowa cera. Zdecydowanie wiosna i to jasna. Świetnie wygląda w błękitach, zieleniach i w turkusach zarówno w ciepłych jak i w chłodnych.

  Polubienie

 4. jezeli mam oczy jak charlize ale mam bardzo ciemne nawet czarne brwi i wlosy brązowe to jestem czystą wiosna
  dodam ze w mam zolty kolor skory i jak tylko mam na sobie jakis zywy kolor to jeszcze bardziej widac tą moją zóltosc

  Polubienie

  1. Niekoniecznie. Możesz też być np. późną jesienią, która ma dość wyraziste oczy i zdarzają się zielonkawe, jak u Charlize. Oczy nie są definiujące same w sobie. Najważniejsza jest cera. Jeśli nasycone kolory Ci nie pasują to może oznaczać, że potrzebujesz stonowania i wtedy będziesz jesienią, jak wspomniałam.

   Polubienie

   1. Ale jak mam na sobie jakiś zgaszony kolor to moja skóra robi się taką blada, a Deep autumn ma raczej intensywnie ciemno zielone oczy zresztą zobacz w google jak byłam dzieckiem miałam intensywnie niebieskie oczy a włosy blond które pod wpływem słońca jeszcze bardziej się Rozjaśnialy do jasnego blondu

    Polubienie

 5. Nie jest najlepszym pomyslem wg mnie mowienie w czym dobrze wyglada Anna Przybylska skoro nie jest juz z nami na tym swiecie, niestety.

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s