ENNEAGRAM: 9 typów ludzi – 9 lęków, które nie pozwalają nam żyć szczęśliwie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się w jaki sposób ograniczają Cię Twoje lęki? W jaki sposób kształtują Twoje życie?

Każdym z nas kieruje jeden podstawowy lęk. To on jest największą motywacją naszych działań. To on decyduje o tym, jak się zachowujemy i czego poszukujemy w życiu. I to on sprawia, że nie potrafimy zbudować prawdziwego szczęścia.

Nasz podstawowy lęk dyktuje to, jak patrzymy na życie

Ten lęk zawsze, bez wyjątków, blokuje nasz rozwój. Zamyka nas w ciasnej, „bezpiecznej” skorupie, i sprawia, że jesteśmy przekonani, że doskonale wiemy, czego nam potrzeba. Buduje swego rodzaju mur między nami, a rzeczywistością, nie pozwalający nam na poznanie świata – i siebie samych.

W moim przypadku ten podstawowy lęk przez większość życia nie pozwalał realizować marzeń i dokonywać potrzebnych zmian. Blokował moją intuicję. Dopiero gdy uświadomiłam sobie, skąd pochodzi, co oznacza i gdzie mnie prowadzi – zaczęłam dokonywać potężnych modyfikacji – najpierw w swojej osobowości, potem – w swoim życiu.

I mogę z całą pewnością stwierdzić, że gdyby nie wiedza w tym zakresie – nigdy nie udałoby mi się również zamieszkać na Karaibach. Zmierzenie się z zupełnie nową rzeczywistością i decyzja o zamieszkaniu w „raju” była po części spowodowana chęcią „rozprawienia się” raz i na zawsze z moim podstawowym lękiem.

Gdyby nie świadomość tego, jak wpływa on na moje życie – nigdy nie udałoby mi się podejmować zupełnie innych decyzji i pozwolić sobie na gigantyczne zmiany.

Dziś jestem zupełnie inną osobą, bo udało mi się „oswoić” mój lęk – i każdy jest do tego zdolny, pod warunkiem, że najpierw zrozumie w jaki sposób jego lęk jest odpowiedzialny za jego życie.

Jak odkryłam swój podstawowy lęk?

Tym, co było przełomowe w moim rozwoju osobistym było zagłębienie się w tzw. „Enneagram – z pozoru kolejny „bzdurny psychotest”. Poznałam go już bardzo dawno temu i traktowałam zawsze jako „zabawkę”, jak ciekawostkę.

Enneagram od innych, błahych „psychotestów” różni się tym, że faktycznie „działa” – nie tylko opisuje z bezczelną dokładnością naszą osobowość – ale również nasze relacje ze światem zewnętrznym i z innymi. Gdy odkryłam jego dokładną historię i schemat, na którym został oparty – zrozumiałam dlaczego. I zobaczyłam dlaczego zachowujemy się zawsze w jeden określony sposób.

Enneagram spokojnie można zaklasyfikować jako gałąź psychologii – jego nowoczesnym „autorem” był zresztą chilijski psycholog Claudio Naranjo. To, co zaskakuje w historii tego systemu to fakt, że znany on był on jednocześnie we wszystkich większych kulturach – greckiej, islamskiej i chińskiej.

Ennegram jest tak skuteczny i tak świetnie przewiduje zachowania ludzi właśnie dlatego, że bazuje na poznawaniu ich podstawowych lęków. Aby poznać schemat Enneagramu trzeba jednak wczytać się w jego pierwotną, mniej popularną wersję. W tzw. „klasyczny Enneagram”.

To właśnie dzięki niemu poznałam to, co steruje moim życiem, zdiagnozowałam problemy, jakie to stwarza i ostatecznie – zmierzając się z tymi problemami zbudowałam najwyższy możliwy poziom szczęścia w moim życiu.

Który lęk steruje Twoim życiem?

W kolejnych 9 artykułach opiszę wszystkie 9 typów osobowości enneagramowych – pokazując je od strony stojących za nimi podstawowych lęków. Jest to „lektura obowiązkowa” dla każdego, kto poważnie myśli o zmianie swojego życia – nie zmienimy go bowiem jeśli nie zajmiemy się swoją osobowością.

Prawdopodobnie nie jeden, a kilka z nich uznasz za te decydujące o Twojej rzeczywistości, o tym, jak Ty patrzysz na świat. Nie panikuj i nie zrażaj się – to jak najbardziej normalne. Enneagram to nie system wyraźnych podziałów, tylko system pokazujący dominację różnych cech.

Jak często powtarzam – nie ma dwóch identycznych osób na tym świecie. Każdy jest zlepkiem swoich doświadczeń. Nie ma „czystych” typów enneagramowych, ale o ile o życiu każdego będzie decydować kilka typów lęku – zawsze tylko jeden jest najsilniejszy i dominujący. I to on buduje nasz obraz rzeczywistości. To ten jeden konkretny, podstawowy lęk decyduje za nas.

Mam nadzieję, że te artykuły pozwolą Wam lepiej zrozumieć to, kim jesteście i dlaczego działacie i myślicie w konkretny sposób.

Przyznanie się do swoich lęków – czyli swoich słabości nie jest łatwe, więc nie zdziw się, jeśli po lekturze tych artykułów zaczniesz się buntować: „Nie, to nie ja, ja taki nie jestem!”, „To nie może być prawda!”, itp. To całkiem typowa reakcja, przez którą przechodziłam również ja i przez którą przechodzi prawie każdy.

Im głośniejszy głos sprzeciwu – tym silniejsza reakcja Twojego ego. Zwróć na te reakcję szczególną uwagę – ona wskaże Ci Twój podstawowy lęk. Uświadomienie sobie naszego lęku wiąże się z bardzo niewygodnym, nieprzyjemnym uczuciem. Nasze ego zbudowane jest bowiem właśnie z naszych lęków.

I rozszyfrowanie tych lęków, zagłębianie się w nie jest swego rodzaju formą „ataku” na nasze wewnętrzne instynkty – na nasze ego. Ale właśnie dlatego jest to tak skuteczne i ma tak gigantyczny wpływ na nasze życie.


Więcej informacji na temat Ennegramu znajdziecie na stronie „Enneagram Institute” (niestety tylko po angielsku). Polski serwis „Enneagram.pl” oferuje mniej dokładne opisy. 


Wszystkie artykuły w tej serii:


Jeśli potrzebujesz wsparcia w temacie Enneagramu i chciałbyś lepiej zrozumieć, gdzie popełniasz błędy w życiu – możesz skorzystać z prywatnych KONSULTACJI


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

10 myśli w temacie “ENNEAGRAM: 9 typów ludzi – 9 lęków, które nie pozwalają nam żyć szczęśliwie”

 1. witaj, wyszło mi 1w2 gdzie znajdę info co zmienić, by zmienić swoje życie, wszędzie znalazłam tylko opisy tego typu, bez żadnych konkretnych propozycji w jaki sposób zmienić się. Może coś podpowiesz?

  Polubienie

 2. Witaj. Cieszę się, że dziś trafiłam na Twój artykuł, bo rano zrobiłam test i wyszło mi 4w5. Bardzo rzeczywisty opis mojej osoby, znalazłam tam też kilka „niezdrowych” informacji o mnie.

  Napisz proszę, czy w kolejnych artykułach będziesz omawiała jak sobie radzić z rozwiązywaniem różnych problemów związanych z typami ludzi?

  Chciałam się dowiedzieć czegoś więcej, jak działać, jak zmieniać, jak radzić sobie z tym co do nas przylega, jak sprawić, aby to odpadło… jednak nie znalazłam zbyt wielu informacji.

  Jestem bardzo ciekawa kolejnych artykułów. No i pragnę rozwinąć swoją osobowość, jak i pozbyć się kilku kwestii.

  Polubienie

 3. Czy mogłabyś polecić jakąś literaturę zgłębiającą temat oraz jakąś stronę z możliwością wykonania testu? Zainteresował mnie ten temat, wykonałam dwa testy na polskich stronach ale nie mam pewności, czy są profesjonalne, dlatego proszę o sugestię, z góry dzięki!

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s