Enneagramowa Szóstka, czyli „Będę szczęśliwy gdy inni zdecydują za mnie”

Ten artykuł jest częścią serii artykułów o lękach. Jeśli nie przeczytałeś jeszcze wprowadzenia do tego tematu zerknij tu: „9 typów ludzi – 9 lęków, które nie pozwalają nam żyć szczęśliwie”.


Lęk przed odpowiedzialnością to podstawowy lęk enneagramowej Szóstki. Ten typ ludzi ma największe problemy z podejmowaniem decyzji, z samodzielnością i z niepodległością.

Szóstki poszukują bezpieczeństwa i nie czują się dość zaradne, by działać samemu. Pędzą za „autorytetami”, za kimś, kto je poprowadzi, kto zadecyduje za nie. To właśnie ten typ ludzi, który szuka „stabilnej, trwałej, bezpiecznej pracy”, lojalnych przyjaciół, nieomylnych „specjalistów”, itd.

Szóstka wiecznie czuje na sobie „ciężar” przyszłości – „a co jeśli, źle wybrałem”, „a co, jeśli ten ktoś źle mnie pokierował”, „a co, jeśli zmieni się sytuacja w pracy”, itd, itp. Brak pewności siebie i wiary we własne siły pozwalające sprostać nieprzewidzianemu to największe bolączki tego typu ludzi.

Życie typowej Szóstki polega więc na organizowaniu jak największego bezpieczeństwa, jak najwyższej stabilności po to, by wyeliminować ryzyko pozostania w sytuacji, w której będzie musiała czemuś sprostać czy dokonać jakiejś poważnej decyzji.

Ale pomimo, że Szóstka „przekłada” odpowiedzialność za swoje życie na innych – nigdy nie czuje się do końca dobrze. Wynika to z tego, że prawdziwym pragnieniem Szóstki jest znaleźć odpowiedzi i pewność wewnątrz siebie. Ponadto podświadomie zawsze „czujemy”, że to my odpowiadamy za nasze decyzje – nawet jeśli oddajemy je innym. To my płacimy konsekwencje naszych wyborów.

Szóstka musi zacząć patrzeć na życie poprzez swoisty „filtr” – wszystkie „czarne” scenariusze znacznie pomniejszać. Jeśli, przykładowo, Szóstka obawia się o utratę pracy – powinna skupić się na sobie, a nie na świecie zewnętrznym. Zamiast „panikować” i szukać rozwiązania na zewnątrz – powinna zdać sobie sprawę, że skoro znalazła tą pracę – to znajdzie następną. A szanse na sprawdzenie się „czarnego” scenariusza są tak naprawdę dużo mniejsze niż jej się wydaje.

Bardzo ważnym elementem rozwoju Szóstek są także ich relacje z innymi. Szóstka powinna szczerze powiedzieć ludziom, czego potrzebuje i oczekuje. A jest to wsparcie i wiara w jej siły.

Przykładowo, swoim przyjaciołom Szóstka może przekazać coś w stylu: „Wiem, że często jestem niepewna i proszę Was o rady i decyzje. Ale tak naprawdę potrzebuję Waszego zrozumienia i wsparcia – chcę być samodzielna, ale chcę też czuć, że mi ufacie i że we mnie wierzycie. Chcę też wiedzieć, że gdyby coś się stało – mogę na Was liczyć”.

Taka deklaracja z ust Szóstki spowoduje, że jej najbliższe otoczenie zmieni swoje podejście i przy okazji oczyści się z ludzi, którzy na takich typach często „żerują”. Szóstkami bowiem dość łatwo manipulować.

Bardzo ważne dla Szóstek jest uzmysłowić sobie, że dążą do niepodległości i samodzielności. Ich podstawowy lęk – lęk przed odpowiedzialnością – paraliżuje je i sprawia, że zamiast szukać odpowiedzi i siły w sobie – szukają tego na zewnątrz. Gdy Szóstka zrozumie ten prosty mechanizm – może zacząć pracować nad swoją osobowością.

Szóstki na wysokim poziomie „zdrowia”, czyli takie, które poradzą sobie ze swoim podstawowym lękiem, stają się „bohaterami” w swoich społecznościach. Potrafią funkcjonować niezależnie, ale zawsze czerpią radość i spełnienie z bycia częścią grupy, środowiska, społeczności. Niezwykle lojalne, kreatywne, pomocne i zaangażowane w rozwiązywanie problemów społecznych.

Zdrowe szóstki są również bardzo zdyscyplinowane w tym, co robią, co odróżnia je silnie od Siódemek, które nie potrafią ukończyć żadnego przedsięwzięcia. Szóstki odnajdują się często w roli „nieformalnych” liderów – aczkolwiek tylko w mniejszych, znanych sobie grupach.

Inne wskazania dla enneagramowych Szóstek:

  • Przestań traktować swój niepokój jako coś „nienormalnego” – nie różnisz się pod tym względem od innych – każdy go odczuwa. Jedyne, co musisz zrozumieć to to, że u Ciebie to właśnie on jest najważniejszą siłą napędową, generującą Twój lęk przed odpowiedzialnością za siebie. Zamiast uciekać od swoich emocji – wsłuchaj się w nie. Spróbuj odczytać co za nimi stoi – skąd się biorą. Gdy zaczniesz eksplorować swoje emocje – przestaniesz żyć chaotycznie, a zaczniesz świadomie dokonywać wyborów i zdrowo oceniać ryzyko.
  • Pamiętaj, że jako typ „zrzucający” odpowiedzialność za siebie na innych masz bardzo silną tendencję do „obwiniania” otoczenia za to, co Cię spotyka. Zacznij to u siebie obserwować i gdy taki stan się pojawia – zamiast wychodzić do ludzi z pretensjami – poproś o wsparcie i „podbudowanie na duchu”. Pozwoli Ci to skupić się na sobie i odnaleźć naukę w danym doświadczeniu życiowym. Znacznie polepszy także Twoje relacje z najbliższymi.
  • Zrób sobie listę „czarnych scenariuszy” czyli wszystkiego, czego się strasznie obawiałeś w życiu. Im dłuższa lista – tym lepiej. Potem zaznacz i policz, ile z tych scenariuszy się sprawdziło. I wylicz procent „skuteczności” Twoich wizji. Prawdopodobnie będzie to naprawdę niska „cyferka”. Zapamiętaj ją sobie i w ten sposób „filtruj” swoje pesymistyczne wizje przyszłości. Jeśli wydaje Ci się, że coś złego na pewno się wydarzy – pamiętaj, że Twoje wizje sprawdzają się tylko w x% (np. 2%). To powinno Cię uspokoić.
  • Postaw na szczerość w kwestii swoich lęków w relacjach z innymi. Jako Szóstka jesteś nieufny, ale gdy już ktoś zdobędzie Twoje zaufanie – zdobywa też Twoją lojalność i przyjaciela na całe życie. Wyjdź do ludzi ze szczerością – a okażą to samo. Szczerość oszczędza wszystkim masę czasu i buduje zaufanie – to, czego bardzo potrzebujesz.
  • Zacznij również być szczery sam ze sobą – i przyznawać się do błędów, które popełniłeś i popełniasz. Tylko w ten sposób wyciągniesz wnioski, zdobędziesz doświadczenie i poczujesz przypływ pewności siebie, której tak pragniesz. To bardzo trudny dla Szóstko proces, ale konieczny, by stać się samodzielną, świadomą jednostką. Aby uprościć sobie zadanie – skonstruuj system swoistych „nagród” – za każdą naukę życiową, wyciągnięta z popełnionego błędu, do którego się przed sobą przyznasz – zrób sobie

Więcej informacji na temat Ennegramu znajdziecie na stronie „Enneagram Institute” (niestety tylko po angielsku). Polski serwis „Enneagram.pl” oferuje mniej dokładne opisy. 


Wszystkie artykuły w tej serii:


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

Jeden komentarz na temat “Enneagramowa Szóstka, czyli „Będę szczęśliwy gdy inni zdecydują za mnie””

  1. Jestem Twoim stałym czytelnikiem od dłuższego już czasu, podoba mi się ten cykl psychologiczny z Enneagram, 🙂 Ja sam jestem 6w5 i mam pytanie, czy będzie wideło i parę słów o typie 6? Pozdrawiam. 🙂

    Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s