Enneagramowa Siódemka, czyli „Będę szczęśliwy gdy będę wolny”

Ten artykuł jest częścią serii artykułów o lękach. Jeśli nie przeczytałeś jeszcze wprowadzenia do tego tematu zerknij tu: „9 typów ludzi – 9 lęków, które nie pozwalają nam żyć szczęśliwie”.


Lęk przed uwiązaniem to podstawowy lęk enneagramowej Siódemki. Ten typ ludzi ma poważny problem z kończeniem tego, co zaczyna, z zaangażowaniem, z budowaniem czegoś trwałego. Idea bycia „uwiązanym” w jakimś miejscu, pracy, relacji dosłownie przeraża Siódemkę.

Siódemki to osoby niezwykle entuzjastyczne, otwarte na świat i nowe doświadczenia. „Ludzie renesansu” podejmujący się najróżniejszych projektów, zwykle kilku naraz. Trudno im „usiedzieć w miejscu” – Siódemki ciągle potrzebują nowych doznań.

Dzieje się tak dlatego, że ten typ ludzi czuje ciągły niedosyt – ma wrażenie, że będzie szczęśliwy, gdy będzie miał multum możliwości i zapewnioną stałą rozrywkę. U Siódemek bardzo charakterystyczne jest to, że „uciekają” one od wszystkiego, co bolesne i negatywne w świat zabaw i uciech.

Siódemka dosłownie boi się nudy i „zniewolenia” w każdej formie. Wiecznie planuje coś nowego, przez co nie potrafi skupić się na tym, co dzieje się aktualnie w jej życiu. Siódemka czerpie energię z ekscytowania się najbliższą przyszłością. Nie skupia się na tym, co przeżywa w danym momencie, myślami wiecznie „buja w obłokach”.

Warto zauważyć, że tendencja do ciągłego planowania nowych, ekscytujących rzeczy nie oznacza, że Siódemka ma zaplanowaną przyszłość. Wręcz przeciwnie – coś takiego jak stabilizacja i deklaracja w świecie Siódemki nie istnieje. Interesuje ją wyłącznie ta najbliższa przyszłość, w którą ciągle się przemieszcza myślami, nie mogąc się jej doczekać.

Siódemki mają wrażenie, że szczęście pochodzi z „nasycenia” doświadczeniami – dlatego właśnie cały czas coś planują. Mogą objechać świat kilka razy i poznać więcej ludzi niż gwiazda Rock’a (choć gwiazdy Rock’a to bardzo często właśnie Siódemki) – ale nadal im mało”

Niezależnie od tego ile przeżyją, Siódemki ciągle czują „głód”. Ich myślenie wygląda tak: „Jeśli cały czas będę miał napięty grafik i masę ciekawych projektów i planów – to nie będę musiał myśleć o życiu i się niczym zamartwiać”, „Muszę mieć dużo różnych opcji i możliwości, żeby zawsze mieć co robić”.

Siódemki wręcz panicznie boją się samotności. Boją się pozostać same ze swoimi myślami i emocjami. Jakiekolwiek smutne przeżycia z przeszłości są wypierane. Siódemka nie potrafi rozmawiać o problemach – również innych ludzi. Ucieka od wszystkiego, co może ją zasmucić lub popsuć jej „wiecznie wesoły” nastrój.

Im większe problemy w przeszłości – tym silniej taka Siódemka będzie próbowała tłumić swoje emocje. Nawet przeżycie poważnych traum kończy się u tego typu późniejszym twierdzeniem, że „miały wspaniałe, cudowne, ekscytujące dzieciństwo”. Siódemka nie potrafi radzić sobie z negatywnymi emocjami więc od nich ucieka – w skrajnych przypadkach również w używki jak alkohol, narkotyki. czy hazard.

Tendencja Siódemki do ciągłego poszukiwania nowych przeżyć i szybkiego „nudzenia się” sprawia, że ten typ ma największe ze wszystkich problemy w relacjach i w utrzymaniu stabilnego trybu życia. Siódemki nie chcą się „wiązać” z nikim i niczym – chcą być wolne, by móc ciągle próbować nowych rzeczy.

Nawet bardzo szczęśliwe Siódemki zawsze myślą: „A co, jeśli jutro trafi mi się coś nowego, lepszego?”. Życie tego typu ludzi przypomina skakanie pilotem po kanałach telewizyjnych, w celu znalezienia tego najbardziej interesującego programu. Efekt jest taki, że nie ogląda się żadnego programu w pełni, bo „a co jeśli ominie mnie coś ciekawszego na innej stacji?”.

Siódemki „skaczą” od jednego do drugiego, szukając satysfakcji i spełnienia. Nie rozumiejąc, że nie osiągną ich dopóki się nie zatrzymają i nie zmierzą ze swoim podstawowym lękiem – lękiem przed uwiązaniem. Aby Siódemka mogła zacząć pracować na swoją osobowością, musi najpierw zacząć dostrzegać swoje impulsy do działania, do szukania „nowego” i przestać się im poddawać.

Dopiero wtedy możliwe jest świadome skupienie na tym, co dzieje się w życiu Siódemki w danym momencie i koncentracji na danym doświadczeniu. Siódemka powinna zacząć zmuszać się, by np. ukończyć zaczęte projekty, zanim zacznie robić coś nowego.

„Zdrowe” Siódemki stają się ludźmi o niezwykłych talentach i osiągnięciach. Wizjonerzy, wiecznie ciekawi świata i ludzi, aktywni nawet w starszym wieku. Bardzo praktyczni i skuteczni, odnoszą sukcesy w wielu różnych branżach. Bystre, szybko syntetyzujące  informacje umysły – potrafią świetnie radzić sobie w kilku dziedzinach naraz.

Takie Siódemki są „koktajlem” pozytywnej energii dla innych, bardzo silnie motywujące i podnoszące na duchu jednostki. Potrafią w pełni skupić się na swoich doświadczeniach – również tych negatywnych. Siódemki na bardzo wysokim poziomie zdrowia dokonują rzeczy przełomowych, pchają świat do przodu, sprawiają, że „niemożliwe” staje się „możliwe” – nie tylko u nich samych, ale również u innych, na których mają pozytywny wpływ.

Bardzo dobrym przykładem Siódemki jest Steve Jobs. Początkowo szalony, popisujący się, nieobliczalny człowiek, „wolny strzelec”, uciekający od obowiązków. W późniejszym okresie kariery spokojny, rodzinny i skupiony na perfekcji wizjoner, który na zawsze zmienił oblicze technologii i tego, jak jej używamy.

Inne wskazania dla enneagramowych Siódemek:

 • Zacznij obserwować swoją ekscytację gdy myślisz o przyszłości – i spróbuj ją pohamować. Czy na pewno musisz natychmiast coś robić, czegoś próbować, o czymś decydować? Obiecaj sobie, że przejdziesz do tego jak tylko dokończysz to, co robisz w danym momencie. Skup się na tym, co dzieje się teraz, przyszłość nadejdzie dość prędko.
 • W miarę jak nauczysz się nie poddawać swoim nagłym impulsom – zacznij je oceniać. Które faktycznie są warte tego, by rzucić to, co robisz teraz i zacząć coś nowego? Które warto pominąć? Czy na pewno musisz zobaczyć ten najnowszy film dzisiaj, skoro będą go grali jeszcze przez cały miesiąc?
 • Jesteś mistrzem poznawania ludzi i zabawiania towarzystwa, ale spróbuj choć przez jakiś czas postawić się w innej roli – uważnie słuchającego i obserwującego. Wysłuchaj tego, co mają Ci do opowiedzenia inni. Nie biegnij do następnej osoby, gdy tylko zostaniesz bez kompana do rozmowy. Poobserwuj ludzi i ich zachowania – będziesz zszokowany ile się możesz z tak prostego eksperymentu nauczyć.
 • Zacznij skupiać się na jakości, a nie na ilości swoich doświadczeń. Przykładowo – zamiast kupić 10 biletów w różne miejsca na weekendy – zaplanuj jedne dłuższe wakacje w miejsce, które uznasz za najciekawsze i najwartościowsze. Skup się na danym doświadczeniu i wynieś z niego jak najwięcej. Przypominaj sobie, że wybrałeś to konkretne, zamiast 10 innych. Jest warte całej Twojej uwagi w danym momencie.
 • Gdy podejmujesz decyzje – zawsze zadawaj sobie jedno proste pytanie: „Gdzie mnie to zaprowadzi za 2, 5, 10, 20 lat?”. W ten sposób zapanujesz nad swoimi impulsywnymi „zachciankami” i zaczniesz bardziej odpowiedzialnie patrzeć na swoje życie.
 • Związki to trudna, codzienna praca nad sobą. Żadna relacja z drugim człowiekiem nie jest łatwa. Potraktuj to jako „trening” rozwoju osobowości. Nie odrzucaj tego, co negatywne tylko się z tym mierz. Trwałe, stabilne relacje z innymi są kluczowe dla rozwoju Siódemki.
 • Jako „nad-entuzjastyczna” osoba masz tendencję do zbytniego przesadzania co do jakości przyszłych doświadczeń. Pamiętaj, że wszystko, czego się spodziewasz jest co najmniej o połowę mniej ekscytujące w rzeczywistości. Stwórz swoisty „filtr” – emocje, które dane plany powodują u Ciebie będą co najmniej o połowę mniejsze u innych. Pamiętaj o tym. Unikniesz rozczarowań i poskromisz swoją tendencję do „wyolbrzymiania”.
 • Jeśli jeszcze nie oglądałeś bajki „W głowie się nie mieści” – to koniecznie to zrób i obserwuj co się dzieje, gdy „Radość” wiecznie próbuje wszystkich „uszczęśliwiać”, a „Smutek” odstawia na bok i zabrania jej ingerować w życie głównej bohaterki. Takie same zachowanie zaobserwujesz u siebie – chcesz ciągle podnosić innych na duchu, rozbawiać, rozweselać. Ale czasem w życiu potrzebujemy smutku – właśnie po to, by cementować piękne relacje. Przestań wyrzucać go ze swojego życia – a odkryjesz prawdziwe szczęście. Przestań wymagać od ludzi – i od siebie – wiecznego dobrego humoru. Smutek, tak samo jak i inne emocje, są nam potrzebne w życiu codziennym. To dzięki nim zaczynamy rozumieć samych siebie i świat.
 • Zacznij dostrzegać to, co masz – możesz nawet robić listę. Dobrym ćwiczeniem dla Siódemek jest rozpoczynanie dnia od wyliczenia kilku rzeczy, za które czują wdzięczność. To mogą być najbardziej prozaiczne rzeczy jak np. „pyszne śniadanie”, „wygodne łóżko”, do bardziej „głębokich”, jak: „mąż/żona, która mnie rozumie”, itd. Ćwiczenie wdzięczności za rzeczy, które już posiadamy sprawia, że skupiamy się na „tu i teraz”, na danym momencie, danym doświadczeniu. I to doświadczenie nabiera wartości. To, to, czego najbardziej brakuje Siódemkom – zrozumienia sensu „teraźniejszości”.

Więcej informacji na temat Ennegramu znajdziecie na stronie „Enneagram Institute” (niestety tylko po angielsku). Polski serwis „Enneagram.pl” oferuje mniej dokładne opisy. 


Wszystkie artykuły w tej serii:


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

 

11 myśli w temacie “Enneagramowa Siódemka, czyli „Będę szczęśliwy gdy będę wolny””

 1. Po twoich artykułach i widełach 😛 zaczęłam zgłębiać się w informacje na temat enneagramów. Swoją pracę nad sobą rozpoczęłam ok 2 tygodni temu. Jeszcze przed artykułami. Po prostu w pewnym momencie sama zaczęłam dostrzegać, że w moim życiu jest coś nie tak. Zaczęłam od porannych spacerów, które powoli zmieniają się w bieganie, Właśnie bo ku mojemu zdziwieniu odkryłam, że nie myślę kim będę za 5 lub 10 lat . i tworzeniu listy rzeczy za, które jestem wdzięczna. Dopiero po Twoich artykułach zaczęłam bardziej rozumieć swoją osobowość, I myślę, że ta wiedza będzie procentować. Mimo, że dzisiaj niedziela to z chęcią usiądę do pracy, chociaż na 2 godziny by skończyć to co zaczęłam 🙂

  Polubienie

   1. Mnie się popiętroliły enneagram i numerologia 😛 enneagram właśnie niby 7 albo 5, jak czytam to mi jedno i drugie pasuje 😉 Natomiast z numerologii ósemka u mnie trafia w sedno. Nie wiem jak numerologia i enneagram mają się do siebie, ale opisy mają podobne.

    Polubienie

    1. Nie znam numerologii. Jeśli odpowiadają Ci opisy 5 i 7 jednocześnie to są dwie możliwości – jesteś bardzo „zdrowa” Siódemka, albo „chora” Piątka 🙂 Te typy wzajemnie na siebie wpływają. Będę o tym mówić w następnej serii artykułów.

     Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s