Enneagramowa Ósemka, czyli „Będę szczęśliwy gdy będę niezależny”

Ten artykuł jest częścią serii artykułów o lękach. Jeśli nie przeczytałeś jeszcze wprowadzenia do tego tematu zerknij tu: „9 typów ludzi – 9 lęków, które nie pozwalają nam żyć szczęśliwie”.


Lęk przed brakiem kontroli to podstawowy lęk enneagramowej Ósemki. To typ ludzi, którzy są naturalnymi liderami, dążą do niezależności i władzy.

Ósemki czerpią energię z agresji i to bardzo silnie odróżnia je od 2 innych typów związanych z tą emocją – Dziewiątki i Jedynki. One agresję tłumią i chowają, Ósemka „żyje” swoją agresją.

Oczywiście nie należy tego rozumieć tak, że taki typ ludzi chodzi po świecie i atakuje innych fizycznie. Niemniej jednak Ósemki mają tendencję do wzniecania konfliktów – ponieważ sprawia im to „frajdę”. Lubią wszelkie konfrontacje i ostre dysputy.

Ósemka często ma wrażenie, że świat jest „przeciwko niej”, lub że świat jest pełen „słabych” jednostek. Stąd bardzo silna potrzeba u tego typu do niezależności. Ósemki chcą być „panami” swojego świata, chcą czuć kontrolę nad swoim otoczeniem, co tyczy się często również ludzi. Żyją według zasad: „jesteś po mojej stronie lub jesteś przeciwko mnie” i „oko za oko, ząb za ząb”. 

Ósemki to ludzie „samowystarczalni”, bystrzy, pracowici, dążący do stabilnej sytuacji finansowej i materialnej, tak by „nie być od nikogo zależnym”. Typy niezwykle dobre we wszelkich strategiach i planowaniu długofalowym. Zwykle mniej zwracające uwagę na opinie innych, idące swoją obraną drogą.

Ósemki lubią ryzyko i często poszukują „wrażeń”, ale robią to po to, by sprawdzić siebie i swoje możliwości. To odróżnia je silnie od Siódemek, które również dążą do niezależności i szukają wrażeń, ale robią to, by „uciekać” od samych siebie i od odpowiedzialności. Ósemki takie nie są  – one biorą życie bardzo poważnie.

Bardzo charakterystyczne dla Ósemek jest również zachowanie protekcjonalne wobec najbliższych i przyjaciół. Gdy ktoś znajduje się w potrzebie lub zostanie niesprawiedliwie potraktowany czy zaatakowany – Ósemka dosłownie „gotuje się w środku” i szybko wymierza sprawiedliwość.

Wchodzenie w konflikt z samą Ósemką jest bardzo złym pomysłem, ale atakowanie w jakikolwiek sposób bliskich jej osób – to przepis na „samozagładę”. Ósemki „nie darują” nikomu, kto krzywdzi „słabszych”. To swoiste „egzekwowanie sprawiedliwości” przez Ósemki daje im poczucie, że kontrolują swój świat.

Ale niezależnie od tego jak potężne i niezależne się staną, Ósemki zawsze odczuwają swój podstawowy lęk – lęk przed brakiem kontroli. Paradoksalnie – im więcej kontroli zdobywają – tym większy stres w ich życiu.

Dzieje się tak dlatego, że Ósemki podświadomie pragną być respektowane przez innych. Pragną zdrowych, ciepłych relacji, szacunku i uznania, miłości, która pozwala im pokazać swoją prawdziwą twarz, bez obawy, że będą wyglądały na „słabe”.

Gdy ten typ zaczyna rozwijać u siebie empatię – jego życie całkowicie się zmienia. Takie Ósemki budują zupełnie nową rzeczywistość wokół siebie, pełną ciepłych i przychylnych im osób. To pozwala Ósemkom z kolei „otworzyć się na świat” i ludzi, zamiast zamykać się w swojej „twierdzy z kamienia”.

Bardzo zdrowe Ósemki to „ludzie czynu”, o niezwykłej pewności siebie i silnej asertywności. Inicjatorzy działań społecznych, świetni liderzy i menadżerowie. Rozwijają poczucie niezależności i siły w innych. Bardzo szczerzy i otwarci – jednocześnie wspierający i empatyczni. Bronią i chronią słabszych.

Zdrowe Ósemki to naturalni przywódcy, ludzie szanowani, do których inni idą po radę i po pomoc. Bardzo honorowi, wspaniali mentorzy i promotorzy nowych projektów. W świecie biznesów i relacji z ludźmi grający zawsze na zasadach „fair-play”. Zarażają innych swoją pozytywną wizją rzeczywistości.

Świetnym przykładem Ósemki jest Donald Trump. Wystarczy na jego osobę spojrzeć właśnie przez „filtr” enneagramu, by zrozumieć, że w przeciwieństwie do innych – Ósemka kocha konflikty i czerpie z nich energię. Dlatego właśnie Trump jest tak skuteczny w swoich działaniach – pomimo, że wydają się one „samobójcze” i szalone.

Inne wskazania dla enneagramowych Ósemek:

 • Zapamiętaj sobie na zawsze – i najlepiej powtarzaj każdego ranka – że Twoja prawdziwa siła leży w Twojej zdolności do podbudowywania i inspirowania innych. Prowokowanie ludzi, po to, by zmusić ich do myślenia i rozwoju bywa skuteczne – ale staraj się robić to spokojniej i mniej agresywnie. Każdy dialog z innymi rozpoczynaj od empatii, od wyjścia do ludzi i zrozumienia ich intencji. Dopiero potem rzucaj im „wyzwania”. Będziesz skuteczniejszy i zbudujesz dużo lepszą relację z otoczeniem.
 • Choć wydaje Ci się to niemożliwe – zacznij oddawać inicjatywę i kontrolę innym. Po prostu co jakiś czas – np. początkowo raz na tydzień – pozwól, by to inni dyktowali coś Tobie. Zgódź się na ich sugestie i pomysły, postaw siebie na drugim miejscu i odnajdź się w tej nowej dla Ciebie roli. Nic nie stracisz – a zyskasz naprawdę wiele. Odwrócenie perspektywy pozwoli Ci wzmocnić tak bardzo ważną dla Ciebie empatię.
 • Pamiętaj, że świat nie spiskuje cały czas przeciwko Tobie. Ta wizja jest dla Ciebie „wygodna” i daje Ci „prawo” do bycia bezlitosnym, ale jest to bardzo destruktywne. Gdy poczujesz, że Twoja niezależność jest przez kogoś „atakowana” – sprawdź, czy aby na pewno. Ponieważ Twoją filozofią jest „Najlepszą obroną jest atak” – czasem działasz pochopnie, Tworząc wrogów z ludzi, którzy wcale nie mieli wobec Ciebie złych zamiarów. Szukaj wytłumaczenia, daj każdemu szansę na to, by nawiązać nić porozumienia i dopiero, gdy to okaże się niemożliwe pozwól sobie na asertywność.
 • Uświadom sobie tę prostą prawdę – nie jesteś i nigdy nie będziesz w pełni niezależną jednostką. Nawet naturalny lider pozostaje częścią „stada”. Nieważne więc, jaką zbudujesz potęgę – Twoje życie zawsze zależy od innych. Dobre relacje z ludźmi to jedyna droga do szczęścia. Skup się więc na nich – a nie na budowaniu „kamiennej twierdzy”.
 • Pamiętaj, że władza i niezależność zdobyta „siłą” nie jest nic warta. Twoim pragnieniem jest być szanowanym i poważanym. Wymuszeniem nie da się zdobyć prawdziwego respektu innych. Gdy więc zauważysz, że używasz swojej agresji, by coś zdobyć – przypomnij sobie, że nic na tym nie zyskasz – wręcz przeciwnie – tylko stracisz.
 • Jednym z Twoich największych talentów jest tworzenie i pokazywanie możliwości, dróg i sposobów innym. Właśnie takie działanie – pomaganie i uczenie innych – sprawi, że zbudujesz swoje szczęście. I choć zdarzy się, że ktoś to wykorzysta – zdecydowana większość ludzi będzie Ci wdzięczna i lojalna wobec Ciebie, okazując jednocześnie szacunek i poważanie.
 • I najważniejsze – gdy w obliczu niesprawiedliwości czujesz buzującą w sobie agresję – spróbuj wyobrazić sobie, co by było gdybyś zamiast ją „wymierzać” zrobił coś „odwrotnego” dla danej osoby? Przykładowo – komuś, kto Cię okradł – powiedział, że rozumiesz jego sytuację, która zmusza go do takich czynów i pokazał, że są możliwości uczciwej pracy i uczciwego życia. Która z tych dwóch opcji jest bardziej budująca?

Więcej informacji na temat Ennegramu i ennegramowej Dziewiątki znajdziecie na stronie „Enneagram Institute” (niestety tylko po angielsku). Polski serwis „Enneagram.pl” oferuje mniej dokładne opisy. 


Wszystkie artykuły w tej serii:


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

5 myśli w temacie “Enneagramowa Ósemka, czyli „Będę szczęśliwy gdy będę niezależny””

 1. Wyszło mi 8w9 a te rady napisała to osoba, która nigdy nie musiała kierować zespołem ludzi. Niektóre rady są może i oczywiste ale np. „zacznij oddawać inicjatywę i kontrolę innym” to jakiś archaizm, który nijak się nie sprawdzi w praktyce i jest pierwszym krokiem do chaosu. Większość tych rad to są rady typu „bądź dobrym wujkiem” a takie podejście się nie sprawdzi w praktyce. Z mojego już wieloletniego doświadczenia w kierowaniu ludźmi wynika, że ludzie bez wykształcenia pracujący np. na produkcji każdą taką rzecz wykorzystają w chwile i to z negatywnym tego słowa znaczeniu. U tych bardziej wykształconych jak np. inżynierów ten proces przebiega wolniej ale też negatywnie. Jedynie mogę zgodzić się z przedostatnim akapitem w którym jakoby inwestuje się w wiedzę i na tym zawsze opieram swoje działania.

  Polubienie

  1. To jesteś najlepszym przykładem do czego prowadzi brak rozwoju i uparcie. Predyspozycje do zarządzania ludźmi to jeszcze nie zdolność takiego zarządzania, by się rozwijali i by sami czuli się spełnioną częścią zespołu. Myślenie typu: „niektórzy do niczego innego się nie nadają niż praca na produkcji”, prowadzi do niczego innego jak tylko do właśnie tego, że takie osoby:
   1. Nienawidzą szefów i czują się wykorzystani
   2. Pozostawieni sami sobie odwdzięczą się tak samo

   Dobry, skuteczny lider to taki lider, za którym inni SAMI podążają, bo chcą. Kiepski, nieskuteczny lider to taki, za którym inni podążają bo coś ich do tego zmusza, a jak by mogli to by uciekli, albo jeszcze mu „nasrali do buta”
   😀

   Bardzo polecam Ci człowieka, który nazywa się Simon Sinek, choćby jego wystąpienia, np. na TED. Świetnie pokazuje, również na przykładzie różnych firm – korporacji, gdzie prowadzi jedno i drugie podejście.

   Ja jestem tylko w połowie 8-ką (7w8), ale z własnego doświadczenia mogę Cię zapewnić, że odpowiednie podejście do ludzi działa cuda. Zarządzałam zespołami przez długi czas, również osobami, które nie chciały same myśleć i wolały tylko sobie „rysować kreski” tak jak im kazano”. Wystarczyło kilka miesięcy, by stały się samodzielne i komunikatywne z innymi – i przede wszystkim – by uwierzyły w siebie. Ja mogłam zająć się częścią techniczną, a oni świetnie sami sobie radzili. Tylko raz zdarzyła mi się osoba, która naprawdę nie nadawała się do niczego – po prostu nawet nie chciała z innymi rozmawiać i nie słuchała, ale okazało się, że leczyła się psychotropami i miała bardzo poważne problemy ze sobą.

   Zakładam więc, podobnie jak Simon Sinek – że z każdego pracownika – nawet zwykłego kelnera (zresztą taki przykład Simon podaje też) można zrobić fenomenalnego samodzielnego „przedsiębiorcę” w firmie, który będzie pracował z entuzjazmem. Ludzie nie pracują tylko po to, by zarabiać pieniądze.

   Polubienie

   1. Zbytnio uogólniłaś, akurat od kilku lat mam grupę inżynierów i sporo z tych osób może wybrać sobie gdzie chce pracować, a pracują ze mną bo mają ciekawe projekty i widzą dobry kierunek rozwoju. Po za tym nie dostrzegasz że ludzie potrzebują bezpieczeństwa a ‚dobry wujek’ nie kojarzy się z nim i wtedy szybko tracą szacunek do takiej osoby przez co staje się bezużytecznym zarządzającym i zespół się rozsypuje. Widziałem już raz coś takiego i skutki są fatalne. Zgadzam się całkowicie że ludzie, szczególnie inżynierowie nie pracują tylko dla pieniędzy, dużo osób woli pracować przy ciekawszych projektach za mniejsze pieniądze. Także wiele z tych osób to pasjonaci dla których praca to także pasja.

    Polubienie

    1. Na pewno uogólniam, bo nie znam dokładnie Twojej sytuacji. Natomiast z tego co piszesz wnioskuję jaką perspektywę masz na to zagadnienie. I polecam ją poszerzyć – przytoczony Simon Sinek to naprawdę kolapnia wiedzy w tym zakresie. Popatrz na to, co osiągnął i osiąga i ucz się od niego.

     Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s