Współcześni libertarianie – lista osób, które śledzę w internecie

Wczoraj na „live stream” na Facebooku przedstawiłam Wam listę najpopularniejszych współczesnych libertarian. Oto ich lista. A na samym końcu – wideło z wczoraj:

„Wizjonerzy” (libertarianie po stronie liberalnej):

 • Dave Rubin – prywatny program The Rubin Report, w którym gościem są zwykle prawdziwi libertarianie z różnych stron
 • Matt Christiansen – komentator aktualnych wydarzeń w USA
 • Peter Schiff – prywatny program The Peter Schiff Show skoncentrowany na finansach i ekonomii od strony libertariańskiej (przy okazji najskuteczniejszej – Peter to jedna z niewielu osób, które przewidziały kryzys finansowy)
 • Resharmonica – młody kanał na YouTube Anity – Polski mieszkającej obecnie w UK. Komentarze do wydarzeń z Polski i Europy oglądanych przez „filtr” szeroko pojętej „duchowości”.
 • Simon Sinek – tematyka „leadership’u”, przywództwa, zarządzania, menadżerowania od strony psychologicznej. Dlaczego nienawidzimy swoich szefów podczas gdy inni uwielbiają swoich? Dlaczego jedne firmy prosperują, nawet podczas kryzysów, a drugie upadają? Dlaczego żołnierz jest gotowy oddać swoje życie za powodzenie misji? Bardzo ciekawy człowiek, od którego z pewnością wiele się nauczysz.
 • Jonathan Haidt – profesor z Nowego Jorku, badający tematykę moralności i społeczeństw. Autor „biblii” nowoczesnej psychologii „The Happiness Hypothesis”, która opisuje poszukiwanie szczęścia przez pryzmat różnych kultur i wierzeń. Osobom zainteresowanym tematyką libertarianizmu bardzo polecam również jego inną książkę „The Righteous Mind”, która w szczegółowy sposób bada różnice między „lewicą” (wizjonerskim typem) i „prawicą” (konserwatywnym typem).
 • Sam Harris – „guru” nowego ateizmu, człowiek niezwykle inteligentny i błyskotliwy rozmówca, niemniej jednak zradykalizowany pod kątem nauki. Jak wspominałam – nauka to też religia – i też mamy fanatycznych jej wyznawców. Sam niestety jest jednym z nich. Ale pomimo, że z tej strony jego osoby można się pośmiać, Sam ma też wiele do zaoferowania – jeśli interesuje Was wpływ religii na człowieka – warto posłuchać.

„Konserwatorzy” (libertarianie po stronie konserwatywnej):

 • Steven Crowder – komik, „głowa” prywatnego programu „Louder with Crowder”. Błyskotliwe wypowiedzi i czasem rozśmieszające do łez filmiki. Należy jednak pamiętać, że jak każdy komik – Steven czasem pozwala sobie na zbyt wiele.
 • Jordan Peterson – profesor z Toronto, który bohatersko wręcz broni wolności słowa – podstawowej wolności w naszej kulturze. Ciekawostką jest fakt, że wczoraj YouTube, czy raczej całe Google, zamknęło mu konto! Bez żadnego wytłumaczenia. Po szybkiej reakcji internetu konto zostało przywrócone. Niezwykle inteligentny człowiek używający w swoich wykładach anegdotek, historii z kultury, itp. Warto posłuchać również wywiadów, których non stop udziela.
 • Black Pigeon Speaks – niewiadomo kto komentuje obecne wydarzenia polityczno-społeczne, ale robi to całkiem profesjonalnie. Gość z Kanady, mieszkający obecnie w Japonii, pokazujący to co się dzieje na świecie z perspektywy libertariańsko-konserwatywnej. Bardzo ciekawy kanał, choć momentami nieco  „ponury”.
 • Dinesh D’Souza – hindus, który wyemigrował w młodości do USA, za namową kolegi, który powiedział mu: „Dinesh – emigruję, bo chcę żyć w kraju, gdzie biedni ludzie są otyli!”. Libertarianizm, historia i obecne wydarzenia w USA okiem imigranta. Dinesh choć jest wierzącym konserwatystą – jest chyba najbardziej otwartą osobą po tej stronie społeczeństwa. Warto poszukać jego debat nt. właśnie religii. Bardzo ciekawy człowiek i bardzo ciekawe, nietypowe spojrzenie na Amerykę.
 • Mark Dice – kolejny komik, prezentujący krótkie, czasem prześmieszne relacje z wydarzeń w USA. Choć nieco „przerysowuje” rzeczywistość i czasem zagalopuje się za daleko w swoich komentarzach – ciężko go za to winić, gdyż zwykle rozprawia się on z prawdziwymi „potworami” medialnymi.
 • Max Kolonko – Max stał się bardzo popularny w Polsce, gdy rozruszały się siły konserwatywne. Niezwykle błyskotliwe wypowiedzi, silna mądrość życiowa Maxa pozwala mu przewidywać sporo wydarzeń w polityce. Od czasu do czasu zaglądam na jego kanały i ze śmiechem obserwuję to, co dzieje się teraz – gdy Max zaczyna krytykować obecne rządy. Bo Max to libertarianin, a nie konserwatywny radykał. Warto poobserwować jak wcześniej uwielbiali go konserwatywni radykałowie, a teraz uwielbiają go liberałowie (lewica). Gdy z perspektywy libertariańskiej patrzymy na dysonans poznawczy Polaków, jest to niezła zabawa.
 • Milo Yiannopoulos – żyd, gej i… konserwatywny libertarianin. Milo warto poobserwować dziś właściwie tylko ze względu na jego błyskotliwość i charakter. Jest jeszcze młody i nie do końca radzi sobie, w mojej opinii, ze światową sławą. Sądzę, że za parę lat – z bagażem doświadczeń zobaczymy go w nowej odsłonie – wówczas już w pełni libertariańskiej. Ten człowiek ma szansę zawojować nieco w polityce. Barwna, ciekawa i niestandardowa postać.
 • Ben Shapiro – warto go poobserwować ze względu na dość agresywny, błyskotliwy charakter. Również postać bardzo młoda, niestety silnie naznaczona religijnością (Żyd). Mimo to, dość skuteczny w niektórych „potyczkach” politycznych. Według mniej ma mniejsze szanse na rozwój, niż wspomniany wyżej Milo, ale kto wie co z niego „wyrośnie”.
 • Tom Woods – autor fenomenalnych podcastów. Jest to chyba mój ulubiony podcast na świecie. Różni goście, bardzo różnorodne tematy i silnie libertariańskie podejście Toma sprawia, że słucha się tego wszystkiego z wielką przyjemnością.
 • Computing Forever – Dave z Australii, jeśli się nie mylę. Ciekawe komentarze i filmiki obnażające radykalizm.
 • Tucker Carlson – dziennikarz, który zasłynął w internecie swoimi króciutkimi wywiadami z różnymi ludźmi – często właśnie radykałami. Tucker idealnie opanował technikę wprowadzania takich ludzi w dysonans poznawczy. Warto pooglądać i poobserwować co się z nimi dzieje.
To tyle. Oczywiście to tylko najpopularniejsze osoby, które śledzę w miarę regularnie. Jest jeszcze cała masa mniej popularnych, jednak uznałam, że ta lista i tak już jest długa. Jeśli macie jakiś swoich „faworytów”, lub znacie jakieś ciekawe osobistości – napiszcie koniecznie w komentarzach.

 


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

 


7 myśli w temacie “Współcześni libertarianie – lista osób, które śledzę w internecie”

 1. Stefan Molyneux – konserwatywny libertarianin, filozof z wykształcenia, prowdzi audycje na yt analizując problemy ludzi, zjawiska polityczne

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s