Dlaczego jesteś egoistą? Bo wszyscy nimi są! O pułapce bezinteresowności

(Jeśli powyższy film się nie wyświetla – KLIKNIJ TU)

 


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

7 myśli w temacie “Dlaczego jesteś egoistą? Bo wszyscy nimi są! O pułapce bezinteresowności”

 1. Bill Gates mało inteligentny?? No bez żartów. Myślę, że patrzysz tylko na inteligencję emocjonalną, a to tylko jedna z „inteligencji”.
  Zresztą myślę też, że problem Polaków nie polega na tym, że są wychowywani na wielkich altruistów, tylko właśnie na tym, że wpaja nam się egoizm. Np. panuje gigantyczne wręcz pozwolenie na oszukiwanie w szkole i potem w życiu. Polacy nie potrafią współpracować, słuchać innych, psychopatia króluje. TO jest właśnie EGOIZM. Popatrz na Niemców – potrafią dogadać się, zrezygnować z części przychodów, by tworzyć spółki i w rezultacie w dłuższej perspektywie czasu mają większy zysk, a kraj kwitnie! Oni mają bardzo indywidualistyczne podejście do życia, jednak działają zawsze wspólnie i nie zapominają o interesach różnych grup społecznych, dlatego nigdy nie było tam takiego wyzysku jak w czasie wielkiej rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. W Polsce na odwrót – podejście do życia kolektywne do bólu, wszystko zorientowane na zbiorowość i chęć zaimponowania, a nie działamy wspólnie i nie uwzględniam interesów drugiej strony, jesteśmy egoistami! (no, może nie wszyscy).

  Polubienie

  1. Tak, Bill Gates nie jest zbyt inteligentny. Przynajmniej w moich standardach. Lub inaczej – nie jest inspirującą, produktywną osobą, nie znalazłby się w kręgu moich znajomych. Nie patrzę tylko ina inteligencję emocjonalną, patrzę na wyobraźnię. Inteligencja ogólnie to dla mnie poziom rozwinięcia wyobraźni i w tym Gates plasuje się bardzo bardzo nisko.

   Egoizm a brak zdolności komunikacji to dwie kompletnie różne rzeczy, które wg mnie tu mylisz. Każdy psychopata to egoista (dlatego odnoszą takie sukcesy często) ale nie każdy egoista to psychopata.

   Czy to co chcesz zakomunikować apropos Niemców to wyoski poziom kapitalizmu którego efektem jest dobrowolna współpraca? I zestawiony z tym polski kolektywizm/socjalizm nastawiający ludzi wrogo do siebie? Ja też tak to właśnie widzę. Problem jest bardzo złożony.

   Polubienie

   1. Ale ja nie wiem, jakim cudem Polska ma być krajem socjalistycznym. Weźmy choćby wydatki na cele społeczne. W Polsce w roku 2015 było to 25,8 % PKB, co plasuje nas w ogonie Europy. Dla porównania Dania Finlandia czy Francja powyżej 35% PKB. Najwyższy poziom szkolnictwa jest notabene w Finlandii, a szkoły tam na pewno nie są prywatne.
    To prawda, że stopień prywatyzacji jest dużo mniejszy niż w Europie Zachodniej, ale czy prywatyzacja byłaby lekarstwem na całe zło? Szczerze wątpię.

    Nie wiem, czemu robisz z nasz socjalistów-altruistów. Według mnie poważnym problemem nie jest w Polsce brak egoizmu, bo tego mamy aż nazbyt, tylko brak wyobraźni i empatii. Ja to silnie wiążę w wielowiekową tradycją pijaństwa.
    Objawem egoizmu jest według mnie sięgający wręcz koszmarnych rozmiarów darwinizm społeczny, silnie związany z tym egoizmem.
    W Polsce wśród rodziny czy znajomych, którym się naprawdę udało w życiu (albo mają cały czas nadzieję, że im się uda), obserwuję postawę na zasadzie „Ja jestem mądry, a oni głupi, to ich problem i niech się odpierdolą od moich podatków, nie będę karmił pasożytów!”. Brak im właśnie wyobraźni, żeby dostrzec, że po pierwsze nic nie jest dane na zawsze, los bywa okrutny i może sami będą potrzebować kiedyś pomocy, a po drugie dzieci tych, którym teraz odmawiają wsparcia, to przyszłe zbiry, przez które zostaną zmuszeni do zamykania się w domu i barykadowania w swoich twierdzach. Mało fajne, nie?

    I jako że studiowałaś i mieszkałaś w Niemczech i często siłą rzeczy podajesz przykład tego kraju, to napiszę też coś o Niemcach, bo na temat ich mentalności wiem dużo i z praktyki i z książek.
    Patrzysz na Niemców przez pryzmat kapitalizmu anglosaskiego, co jest niesłuszne według mnie. Kapitalizm niemiecki jest silnie osadzony w socjalizmie i to jest jego wartość, bo nikogo nie wyklucza. Niemcy mają wyobraźnię i wiedzą, że dbanie tylko o własny tyłek generuje przyszłe problemy społeczne. Niemcy to kapitaliści i w pewnym sensie altruiści-socjaliści. Można? Można! Zresztą właśnie umiejętnemu łączeniu przeciwieństw kraj ten tyle zawdzięcza, ale o tym może kiedyś indziej. W Niemczech świetnie funkcjonują związki zawodowe, istnieją układy zbiorowe między pracownikami i firmami, pracownicy dostają mnóstwo bonusów. Istnieje nawet pojęcie „kapitalizmu reńskiego” – tak więc takiego, gdzie nie tylko akcjonariusze mają prawo głosu, ale też rada pracownicza. Jak dla mnie Niemcy zbudowali potęgę gospodarczą na kompromisie i na uwzględnianiu interesów szerszych grup.

    I nie twierdzę, że nie zgadzam się z twoim filmikiem. Nie uważam, że należy się poświęcać i jak najbardziej jestem za dbaniem o własne interesy. Jednak w wielu rzeczach, które piszesz czy mówisz wyczuwam taki nasz typowy, polski darwinizm społeczny, który robi nam z codzienności piekło, bo ten egoizm i brak życzliwości jest bardzo mocno odczuwalny.

    Polubienie

    1. Socjalizm to nie wydatki socjalne. Socjalizm to system, gdzie zamiast prywatnej własności jest publiczna własność. Szkoły są socjalistyczne, medycyna, itd. Regulacje rynkowe to również socjalizm. Także ogólny procent „cukru w cukrze” 😀 socjalizmu w socjaliźmie polskim to będzie co najmniej 80%. Dla porównania w Niemczech około 10%.

     Kapitalizm, czyli prywatyzacja zawsze była i nadal jest receptą na problemy braku rozwoju. Prześledź miejsca najbardziej rozwinięte jak Hong Kong czy Szwajcaria, to zawsze wolnorynkowe potęgi.

     Niemcy nie są socjalistami. Chyba nie do końca rozumiesz pojęcie socjalizmu. Kapitalizm nie wyklucza pomocy biednym, wręcz przeciwnie – kraje najbardziej kapitalistyczne mają najniższy współczynnik biedy i patologii. Bo ludzie bogaci, kapitaliści, pomagają biedniejszym DOBROWOLNIE.

     Dobrowolność jest tym co odróżnia kapitalizm od socjalizmu. Dlatego kapitalizm działa i buduje kolejne potęgi, a socjalizm nie działa i niszczy kraje, jak ostatnio Wenezuelę. Przejrzyj przykład Wenezueli, jest tak świeży i namacalny, że naprawdę trzeba być ignorantem żeby nie widzieć co socjalistyczny bełkot i bieda mentalna zrobiła z tym krajem w ciągu zaledwie 1 dekady.

     Polubienie

     1. No jak, wydatki na cele społeczne, darmowe szkoły, uniwersytety, powszechnie dostępną służbę zdrowia silniej korelują z socjalizmem i ideą równości społecznej niż z liberalizmem i kapitalizmem, choć zostały zaadaptowane przez te systemy. W ogóle socjalizm to bardzo szerokie pojęcie.
      A co do regulacji rynkowych, to Polska wypada dużo bardziej liberalnie niż Niemcy czy Francja! W Niemczech liczba regulacji rynkowej jest generalnie duża, a mimo to państwo to może być przykładem dla innych. Oto źródło:
      https://www.pwc.pl/pl/media/2018/2018-02-13-pwc-kierunki-2018-dnb.html
      Jestem jak najbardziej za własnością prywatną. Jednak jak słucham twoich filmików, to mam wrażenie, że bardzo blisko Ci do kapitalizmu najbardziej krwiożerczego, czyli anglosaskiego. Polacy generalnie popierają właśnie tę wersję kapitalizmu, z racji tego, że są zwolennikami (w mojej opinii w każdym razie) darwinizmu społecznego i wyznają zasadę „Dorobiłem się, a jak ci się nie chce robić, jesteś za głupi czy leniwy to wypierdalaj, wara od mojej kasy i od moich podatków”. I to właśnie moim zdaniem jest postawą godną Trzeciego Świata i ukazuje nas dodatkowo jako ludzi krótkowzrocznych. I to jest egoistyczne, bo nie uwzględnia perspektywy społecznej.
      Patrzysz tylko na to, że praktycznie całe Niemcy są sprywatyzowane i w tym widzisz remedium też na polskie bolączki.. Jednak w odróżnieniu od Polaków Niemcy myślą prospołecznie. Patrzą na państwo całościowo, jako na system naczyń połączonych, jeden organizm, który musi mieć sprawne wszystkie komórki, żeby żyć, a nie jak Polacy, według mnie kompletni niezdolni do wyjścia poza myślenie w kategoriach własnych korzyści, a przy tym niechętni myśleniu całościowemu i długofalowemu. I żadna prywatyzacja nie zmieni Polaków i nie zmusi ich do współpracy! Potrzebna jest zmiana mentalności i przede wszystkim zmiana struktur, zmiana systemu wyborczego itd.
      Niemcy mają swoją własną wersję kapitalizmu, tzw. kontynentalną i to ona moim zdaniem funkcjonuje najlepiej. W Niemczech edukacja jest państwowa, zupełnie jak w Polsce. Nie jest płatna,więc jak sugerujesz, jest do dupy, a tam stoi na fenomenalnym poziomie! W Niemczech jest progresywny system podatkowy -im więcej zarabiasz, tym więcej oddajesz państwu. W Polsce systematycznie likwidujemy tę progresywność. Czemu? Egoizm i darwinizm się kłaniają.
      I nie przekonuje mnie podejście, że ktoś się sam podzieli, dobrowolnie. Żeby cokolwiek działało, potrzebne są struktury. System. Porządek. I Niemcy znowu nas wyprzedzają mentalnie, chociażby swoim podatkiem progresywnym. Wiedzą, że społeczeństwo to system naczyń połączonych i że nikt nie może czekać głodny, a przez to nieproduktywny, aż mu ktoś ”dobrowolnie” rzuci ochłapem. ”Dobrowolna hojność” to piękny slogan i mydlenie oczu, nie widziałam, żeby to się sprawdziło, bo ludzie generalnie…są egoistami! Niemcy wiedzą,że generowanie nierówności społecznych prowadzi do upadku i zaniku solidarności społecznej i dosłownie rozwalają społeczeństwa. Dlatego włączają rady pracownicze do podejmowania decyzji. Każą bogaczom płacić więcej. Zawierają układy ze swoimi pracownikami. Wszyscy współpracują i działają kolektywnie, bo nikt nie czuje się pokrzywdzony. Nie ma nieufności. A w Polsce? Chyba najwyższy wskaźnik nieufności w Europie.
      Jednak nim Polacy zrozumieją to, o czym piszę (jednak nie mam złudzeń, że nigdy nie zrozumieją, bo nigdy w historii ani przez moment nie rozumieli), będziemy już krajem trzeciego świata z gettami, nędzą i patologią rodem z Afryki. Polaków trzeba uczyć dzielenia się z innymi i myślenia o innych.

      Polubienie

      1. W DE praktycznie nie ma regulacji jeśli porównamy to z Polską. Dodaj do tego produktywnych urzędników (chyba tylko tam są) i efekt jest jaki jest. Co nie oznacza oczywiście że Niemcy to jakieś silne państwo, wymierają i kulturowo nie przetrwają wg mnie.

       Jak będziesz myśleć o Polsce w ten sposób, że Polakom się coś nie uda – to im się nigdy nie uda. Problem nie jest nigdzie indziej jak tylko w głowach i pięknie to pokazujesz swoim przykładem. Ale to nie ma i tak żadnego związku z kapitalizmem czy socjalizmem czy wolnym rynkiem. One działają niezależnie od tego gdzie je zaaplikujesz dokładnie tak samo – zmieniają społeczeństwo na prosperujące.

       To, czy takie społeczeństwo stworzy sobie dodatkowo regułę prawa, tak jak Stany Zjednoczone, to już osobny temat. To, co nazywasz „krwiożerczym kapitalizmem” jest zapewne kapitalizmem bez reguły prawa. Do całkowitej wolności jest ona niezbędna. Dlatego tylko kraje, które adaptują zestaw: kapitalizm, wolny rynek i reguła prawa – osiągają pełnię wolności i maksymalną produktywność, a co za tym idzie maksymalne bogactwo.

       Możesz przestudiować historie Hong Kongu, Korei Płd, Chile, czy dalszą Szwajcarii, Lichtensteinu, Kanady i oczywiście przede wszystkim historię USA.

       Polubienie

 2. Cześć, mocne wideło, oglądam z małym opóźnieniem i zdziwieniem że jeszcze nikt nie skomentował. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to to, że wolę Cię słuchać kiedy widzę Twoje oczy ☺️. dobitnie przedstawiłaś sytuację i mentalność Polaków. Trafne przykłady. Trzeba trochę czasu i pracy by wykorzenić to myślenie wpajane od dziecka że egoizm jest zły. Uśmiecham się kiedy Cię słucham.

  Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s