Psychologia tłumu – o pułapce ugrupowań

Część pierwsza:

Część druga:

(Jeśli powyższy film się nie wyświetla – KLIKNIJ TU i TU)

 


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

4 myśli w temacie “Psychologia tłumu – o pułapce ugrupowań”

 1. Dokładnie to miałam na myśli w grupie każdy przywódca może nie od samego początku jej założenia, ale na pewno po pewnym czasie będzie przedkładał swoje interesy nad interes ogółu (jeśli w ogóle istnieje coś takiego jak dobro ogółu) i będzie wyróżniał tych, którzy będą mu bardziej przychylni. Jednostka w grupie nie ma większego znaczenia. Prawda jest taka, że każdy powinien liczyć przede wszystkim na siebie. Przykładem może być chociażby ta głośna sprawa śmierci dwóch himalaistów na Broad Peaku w 2014 roku. Ponieważ wspinali się w grupie, to próbowano winą obarczyć tego, który przeżył ……, co jest totalnym nieporozumieniem, uważam, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje decyzje.

  Polubienie

 2. Dla niektórych łączenie się w grupy jest sposobem do załatwienia swoich partykularnych potrzeb, ideologia i chęć pomocy innym nie ma z tym nic wspólnego.

  Polubienie

  1. Oczywiście, że ma. Samo twierdzenie że są jakieś „partykularne potrzeby” już jest pułapką mentalną. Każdy poszukuje swojego szczęścia. Potrzeby są indywidualne, nie obiektywne. Jeden potrzebuje chleba, drugi 5 milionów by „przeżyć”. To, że Tobie się wydaje, że jakieś potrzeby są podstawowe, nie znaczy, że są. Zmuszanie ludzi do pomocy jest socjalizmem/totalitaryzmem i doprowadza do rozpadu społeczeństw.

   Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s