12 Zasad Życiowych wg Jordan’a Peterson’a – KSIĄŻKA TYGODNIA

Jordan Peterson to bardzo popularna dziś postać w zachodniej kulturze. Wieloletni psycholog z autorskim podejściem do tej dyscypliny, autor przełomowego „Maps of Meaning: The Architecture of Belief” i gwiazda internetu.

Jego najnowsza książka to tak naprawdę zbiór esejów na bardzo „życiowe” tematy. Polecam ją gorąco naprawdę każdemu – Jordan Peterson opisuje bowiem brutalną rzeczywistość, nie koloryzując i nie udając, pokazuje doświadczenie psychologa bez udawania, że jego podejście to „jedyna święta Prawda” (choć zdarza mu się wtrącić naukowy ton i zasugerować, że „sprawa jest zamknięta” – nauka nigdy nie jest zamknięta).

Książkę tą polecam Wam szczególnie z tego powodu, że pomimo, że znajdziecie tam niemalże identyczne podejście do życia co moje – jest ono jednak opisane ze strony osoby konserwatywnej. Jeśli czytaliście artykuł o „Konserwatystach i Wizjonerach” i/lub widzieliście moje wideło na ten temat, zrozumiecie o co chodzi. Ja, jako osoba o „wizjonerskim” umyślę mam inne spojrzenie na życie co „konserwatyści”.

Ale gdy wejdziemy na wyższy poziom komunikacji, związany z rozwojem osobistym i inteligencją emocjonalną – widzimy, że pomimo tych drastycznych różnic w społeczeństwie – mamy tak naprawdę te same wnioski.

Książka „12 Rules For Life” jest obecnie – z tego co mi wiadomo – dostępna tylko w oryginale po angielsku. Być może niebawem zobaczymy polskie tłumaczenie, ponieważ książka jest na zachodzie już wielkim bestsellerem.


Tematy zawarte w książce, wg rozdziałów:

 1. Stand up straight with your shoulders back – omawia hierarchię społeczeństwach i to, jak powinnyśmy do niej podchodzić. „Stój prosto z wypiętą piersią” jest tu i dosłowną lekcją i metaforyczną postawą. Co zrobić, by inni nas nie „zadeptali”? Jak walczyć o „swoje”? Jak nie poddawać się, mimo porażek?
 2. Treat yourself like someone you are responsible for helping – omawia szeroko pojętą wartość życia samego w sobie i tego jak bez właściwych wzorców możemy łatwo wpaść w pułapki różnych ideologii. Jaką i dlaczego wartość ma nasze życie? Co nam ją zabiera? Co nam ją buduje? Dlaczego bez owej wartości zmierzamy ku przepaści?
 3. Make friends with people who want the best for you – omawia relacje i szeroko pojętą tematykę „toksyczności”. Dlaczego nie potrafimy się wyrwać z naszego otoczenia, nawet gdy nam szkodzi? Co zrobić, by się uwolnić? Jak radzić sobie z „podcinanymi skrzydłami”?
 4. Compare yourself to who you were yesterday, not to who someone else is today – omawia rozwój osobisty i to, jak na niego patrzeć. Pokazuje różnorodność problemów ludzkich i brutalną prawdę o ludzkiej naturze. To temat, który często poruszam na moim blogu – związek szczęścia i cierpienia, swoisty „dualizm” definiujący nasz świat.
 5. Do not let your children do anything that makes you dislike them – cały rozdział poświęcony wychowaniu dzieci. Absolutna biblia dla każdego rodzica i nie tylko. Dzieci wychowujemy bowiem jako całe społeczeństwo. Wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. To nasza przyszłość, czy nam się to podoba, czy nie. O roli przemocy i jej formach, o energii żeńskiej i męskiej, o efektach „bezstresowego wychowania” – brutalnie, dobitnie i bez pardonów.
 6. Set your house in perfect order before you criticize the world – omawia do czego prowadzi postawa rozczeniowa. Dlaczego tak trudno zapanować nad własnym życiem i do czego prowadzi obwinianie innych za nasze problemy. Bardzo emocjonalny i smutny rozdział, dający do myślenia.
 7. Pursue what is meaningful (not what is expedient) – omawia istotę „znaczenia życia”. Co nadaje sens naszemu istnieniu? Dlaczego niektórzy ludzie żyją dłużej, są szczęśliwsi, zdrowsi i hojniejsi? Dlaczego ci, którzy najgłośniej krzyczą o nierówności – sami ją powodują? Bardzo ważny temat, na który mało kto dziś odważa się mówić.
 8. Tell the truth – or, at least, don’t lie – w skrócie – o roli szczerości i autentyczności w naszym życiu. Kto czyta mojego bloga wie, jak potężną moc mają te elementy. Warto zobaczyć spojrzenie Jordan’a Peterson’a, bo pomimo, że jest niemalże identyczne jak moje – przekazane jest w zupełnie inny sposób.
 9. Assume that the person you are listening to might know something you don’t – omawia różnorodność ludzi i to jak nasze podejście do tego tematu dyktuje jakość naszych relacji. Coś, co również powtarzam – od każdego można się czegoś nauczyć. Lub przynajmniej tą osobę poobserwować.
 10. Be precise in your speech – o komunikacji i związanej z nią nierozerwalne jakości relacji. Dlaczego tak często mamy (słuszne) wrażenie, że ludzie nas „nie słuchają”? Czy to na pewno ich wina? Dlaczego w 90% przypadków wcale się nie komunikujemy, pomimo, że wypowiadamy słowa i zdania?
 11. Do not bother children when they are skateboarding – omawia ryzyko, jego potrzebę wśród ludzi oraz temat wolności i odpowiedzialności. Również coś, o czym ciągle trąbię na blogu – ale znowu z zupełnie innej perspektywy.
 12. Pet a cat when you encounter one on the street – pozytywny rozdział zakańczający całą książkę. O nieuniknionym cierpieniu, tym widocznym i tym niewidocznym, o jego roli, o naszej postawie w jego obliczu. Z kotami i psem w tle. Piękne i bezczelnie dosadne zakończenie pięknej i bezczelnie dosadnej książki.

Książkę polecam jak zawsze chłonąć pod postacią audiobook’a – czytanego w tym przypadku przez samego autora. Jeśli jeszcze nie wypróbowaliście tej formy – możecie skorzystać z linka do aż 2 darmowych, wybranych przez siebie tytułów w serwisie Audible, z którego korzystam od lat i który bardzo polecam: KLIK

Poniżej możecie obejrzeć moją recenzję w formie „wideła”:


Prawdopodobnie spodoba Ci się mój eBook „Jak odnaleźć swój raj”, bo Jordan Peterson też by go polubił.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

7 myśli w temacie “12 Zasad Życiowych wg Jordan’a Peterson’a – KSIĄŻKA TYGODNIA”

 1. Czytałem książkę po angielsku, kupiłem na kindla. Osobiście polecam, książka łaczy esej naukowy z luźną gawendą. Czyta się bardzo szybko.

  Polubienie

 2. Swoja droga obejzalam kilka jego wypowiedzi na yt. Spodziewalam sie negatywnych komentarzy, ale nie az tylu. XD on nikogo nie obraza, nikomu nie nakazuje tylko bardzo empatycznie doradza…

  Polubienie

  1. Zgadza się. Ale sam w sobie jest postacią praktycznie nienaruszalną, z zerowym zapleczem błędów komunikacyjnych. Cała więc krytyka jest oparta o wycinki jego wypowiedzi i halucynacje ludzi co do tych wypowiedzi 😉 On nie pasuje do żadnego nurtu, jest ultimate wolnomyślicielem i prawdopodobnie dlatego jest teraz najpopularniejszą osobą w naszej zachodniej kulturze. Nie przesadzam mówiąc najpopularniejszą 🙂

   Polubienie

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s