Jak polepszyć swoje życie? O „szczęśliwym trafie”

Tą wypowiedź znalazłam niedawno wśród wpisów moich znajomych na Facebook’u. Podpisuję się pod nią „wszystkiema kończynami”:

„Właśnie zdałem sobie sprawę, że ludzie, którzy wmawiają sobie, że nie są przedsiębiorczy (i również nie są „czempionami” w swojej pracy) potrzebują tej choćby jednej wizji z nadzieją na jakieś inne życie, niż to, które wiodą. Potrzebują jakiejś swojej drogi do raju i tą drogą jest dla nich:

„Szczęśliwy traf”

Więc ambitnie kupują kryptowaluty lub inne formy „szybkiego i łatwego zysku”. Niektórzy bogato się hajtają, jeszcze inni grają w Totka. Ale wszystkie te wybory są stawianiem na zewnętrzne warunki. Na to, że ich los nagle cudownie się odmieni. I im dłużej czekają, tym bardziej stają się bezradni i jednocześnie radykalni. Im bardziej świat pokazuje im, że ich szanse na „szybki zysk” są mizerne, tym bardziej agresywnie bronią swojej wizji o  „szczęśliwym trafie”.

Więc nic dziwnego, że gdy otwarcie pokazuję głupotę i krótkowzroczność takiego podejścia – wkurzam takich ludzi.

Oops – jeśli powyższe słowa opisują Ciebie to wiedz, że mam jeszcze więcej empatii niż 5 minut temu. Ale kolejny raz przypomnę Ci, że istnieją inne, dużo skuteczniejsze drogi do szczęścia i bogactwa.

Możesz całkowicie porzucić swoje marzenia, jak nakazuje Buddyzm lub mocno je okroić, co zaleca Stoicyzm. Obie to dość zdrowe i ciekawe opcje. Na pewno zdrowsze niż wieczne liczenie na „szczęśliwy traf”.

Jednak najskuteczniejszą, według moich obserwacji opcją jest jeszcze inny system wierzeń: ten, w którym wierzysz w siebie. Ten system to właśnie przedsiębiorczość. Inwestowanie w siebie i odnajdywanie własnego raju poprzez tworzenie czegoś wartościowego dla innych ludzi.

To, jak komfortowo dziś żyjemy zawdzięczamy tylko i wyłącznie ludziom, którzy byli tu przed nami i wybrali właśnie tą drogę – drogę polepszania swojego i innych życia. Więc czemu do nich nie dołączyć? Czemu nie wziąć kolejnej sumy, którą chcesz obstawić na ten „szczęśliwy traf” i zainwestować jej w coś, co Cię rozwinie? Co czegoś Cię nauczy? Albo chociaż na jakkolwiek małą podróż, dzięki której poznasz wspaniałych nowych ludzi i nowe miejsca…

Słynny aksjomat ludzkiego działania von Mises’a mówi, że ludzie działają, by usunąć niewygodę najbardziej odczuwaną w danym momencie. Oznacza to, że jeśli zajmiesz się minimalizowaniem niewygody innych ludzi to efektem ubocznym będzie to, że i Tobie będzie żyło się lepiej.

Moim zdaniem po to właśnie w ogóle się urodziliśmy. Właśnie to prowadzi do prawdziwego szczęścia i satysfakcji życiowej.


Prawdopodobnie spodoba Ci się mój eBook „Jak odnaleźć swój raj”, bo rozumiesz potęgę przedsiębiorczości.


O MNIE

Mam na imię Katarzyna, jestem architektem i od kilku lat mieszkam na Karaibach. O tym jak i dlaczego zmieniłam swoje życie dowiesz się ze strony „O MNIE”.

 

Jeden komentarz na temat “Jak polepszyć swoje życie? O „szczęśliwym trafie””

Skomentuj:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s